Çelebi iddiaları yalanladı 17/06/2019 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

6 Şubat 2023 - 02:32

Çelebi iddiaları yalanladı 17/06/2019

Çelebi iddiaları yalanladı 17/06/2019
Son Güncelleme :

17 Haziran 2019 - 9:35

Çelebi Bandırma Limanı’nın Albayraklar’a geçeceği iddiası yalanlandı.

Çelebi Bandırma Limanı, bazı yayın organlarında, limanın Albayraklar Grubu’na devredileceği iddialarının gerçek dışı olduğunu belirterek yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Bilindiği gibi Bandırma Limanı, 2008 yılında gerçekleşen işletme ihalesi sonucunda 175,5 milyon dolarla 36 yıllığına Çelebi Grubu tarafından kiralanmıştı.

Çelebi’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği gibi TCDD Bandırma Limanı’nın 36 yıl süre ile işletme hakkının devrine ilişkin İmtiyaz sözleşmesi 18.05.2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bandırma Limanı özelleştirmesini 177.5 milyon dolara Çelebi Holding kazanarak Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı İşletmeciliği A.Ş olarak hizmet vermeye başlamıştır. Sonraki yıllarda limanı iyileştirme adına yaklaşık 50 milyon dolar harcayan Çelebi Bandırma Limanı alt ve üst yapı iyileştirme çalışmaları ile modern bir liman haline gelmiş olup 2019 yılında da altyapı rehabilitasyon yatırımlarına devam etmektedir.

Bu süreçte liman yük elleçleme kapasitemiz 2010 yılından 2019 yılına kadar yaklaşık %40 oranında artmış olup dökme yük, genel yük, sıvı yük, proje yük yüklerine ilaveten konteyner taşımacılığında da büyük aşama kaydedilmiştir.

Devirden sonraki konteyner taşımacılığında ise hacimlerde ciddi bir artış sağlayan Çelebi Bandırma Limanı 2011 yılında 2.372 TEU,2012 yılında 9.748 TEU,2013 yılında 23.547 TEU artışlarına devam eden ve 2018 yılında ise 35.695 TEU rekor konteyner hareketi elleçleyen Çelebi Bandırma Limanı konteyner operasyonlarına tam gaz devam etmektedir.

Çelebi Bandırma Limanı,liman sektöründeki modern vinçlerle ve üstün teknolojik otomasyon programı ürünlerini kullanarak liman sektöründe devam ederken basında çıkan bir takım asılsız ve talihsiz haberler yer almıştır.”BANDIRMA ÇELEBİ LİMANI ALBAYRAKLAR’A GEÇİYOR..! haberi asılsız olup herhangi bir devir teslim işlemi söz konusu olmadığı gibi müşterilerine güney Marmara ve dış ticaretin dinamosu olarak çalışmaya devam etmektedir. Şirketimizce bu çıkan haberlere son vermek adına açıklama yapılmasına gerek görülmüştür.

Buna göre, ÇELEBİ BANDIRMA ULUSLARARASI LİMANI İŞLETMECİLİĞİ A.Ş Türkiye ve Dünya çapında adından söz ettiren ve söz ettirmeye devam eden Çelebi Holding iştirakları arasında yer alan bir yapı taşıdır.

Türkiye’nin iş ve sanayi merkezi İstanbul’un yanı sıra ticari açıdan büyük önem

taşıyan Güney Marmara ve Ege Bölgesi’ne bağlantılarıyla avantajlı bir konumda yer

alan Çelebi Bandırma Limanı ilk 5 ayda ise geçen yılın aynı ayına göre toplam yük hacminde %12 lik bir artış sağlayarak operasyonlarına devam etmektedir”

EN ÇOK KAZANANLAR


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banseshaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/moduller/sag-borsa.php on line 15

EN ÇOK KAYBEDENLER


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banseshaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/moduller/sag-borsa.php on line 31

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banseshaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/moduller/sag-borsa.php on line 49

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN