Bandırma’daki tarihi binaların hikâyesi - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

6 Şubat 2023 - 02:30

Bandırma’daki tarihi binaların hikâyesi

Bandırma’daki tarihi binaların hikâyesi
Son Güncelleme :

24 Ocak 2023 - 10:23

Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat ve Kent Konseyi Tarih Çalışma Grubu Üyesi Sema Odacıl, Bandırma’nın tarihi yapıları ve bu yapılar hakkında yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Bandırma’nın tarihi değerlerinden Haydar Çavuş Camii’nin önemini anlatan Sema Odacıl , “Bandırma’nın tarihi daha çok Osmanlı’da Haydar Çavuş Camii’nin kurulmasıyla Müslüman ağırlıklı bir şehir olarak kurulmaya başlıyor. Öncesinde Bandırma’daki Müslüman halk, dış taraflarda yaşarken denizcilikle uğraşan gayrimüslimlerde günümüz merkez kısmında yaşıyorlardı. Bandırma’ya gelen Haydar Çavuş, limanın dibine bir camii yaptırıyor. Bu camiyi destekleyecek dükkanlar açıyor, böylelikle Müslüman halk camiye gidip geldikçe şehir merkezine inmeye başlıyorlar. Yunan işgalinin son günlerinde Müslüman halk Yunan askerleri tarafından şehirden ayrılmadan önce, bombalarla çevrilmiş Haydar Çavuş Camii’ne kapatılmış. Son anda camiden kaçmayı başaran halk canını kurtarmış ancak cami büyük patlamayla ağır hasar almış. Caminin kubbesi uçmuş ve iç kısmı büyük hasara uğramış. İşgal sonrasında Mimar Kemalettin tarafından hazırlanan planla yeniden inşa edilmiş.” dedi.

 PERTEVNİYAL’İN BAŞHEKİMİ ATATÜRK’ÜN YAKIN ARKADAŞI

 Bandırma’nın bir diğer önemli tarihi değeri olan ve uzun yıllardır atıl durumda bulunan Pertevniyal Hastanesi hakkında bilgiler veren Odacıl, “Pertevniyal Hastanesi Cumhuriyet Dönemi’nde kurulmuş ve Türkiye’deki ilk on hastane arasında yer alıyormuş, kaloriferli olarak inşa ediliyor ve baya ses getiriyor. Kısa zamanda bölge hastanesi konumuna geliyor. Hastanenin ilk başhekimi Atatürk’ün yakın arkadaşı Op. Dr. Necdet Bey.” dedi.

Odacıl, Atatürk’ün Bandırma’ya armağanı olarak bilinen Nikah Salonuyla ilgili de konuşarak tarihi hakkında bilgiler verdi. Odacıl, “Doldurma denizin üzerine inşa edilen bina liman binası olarak inşa ediliyor. Sonradan uzun süre belediye olarak kullanılıyor.” diye konuştu. Sağlık Bilimleri Fakültesi hakkında da bilgiler veren Sema Odacıl, “Osmanlı dönemi yapılarından biri. Askeri hastane olarak kullanılıyor özellikle Çanakkale Savaşı zamanında burada askerler tedavi edilmiş.” dedi.

 Bandırma’nın tarihi yapılarının işgal yıllarında ciddi zarar gördüğünü kaydeden Serdar Polat şu sözleri söyledi: “Bandırma’nın kurtuluş gününde ne yazık ki Yunanlılar terk ederken Bandırma çok büyük yangına maruz kalıyor. Bu yüzden şehrin büyük bir kısmı harap oluyor. Şehrin içindeki birçok tarihi bina ve kiliseler bu yangınlar sonucunda kül olmuştur. Bu bizim için çok büyük bir kayıptır.’’ HABER: Betül Nur Duran/Sarkhan Muradov

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.