Balkış: “Açlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır” - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

6 Şubat 2023 - 03:32

Balkış: “Açlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır”

Balkış: “Açlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır”
Son Güncelleme :

07 Aralık 2022 - 5:08

DİSK Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, artan enflasyon ve emekli maşalarına yapılan zamlar konusunda açıklama yaptı.

Balkış, emeklilerin alım gücünün sürekli düştüğüne işaret etti. Emeklilerin karanlık bir tabloyla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Balkış, şunları söyledi: “TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre; Kasım 2022 itibariyle aylık enflasyon artışı yüzde 2,88; yıllık bazda ise yüzde 84,39 oldu. Diğer yandan beş aylık dönem enflasyon oranı ise yüzde 14,04 olarak hesaplandı. Her ne kadar henüz 3 Ocak 2023’te açıklanacak olan enflasyon rakamlarıyla emeklilerin geriye dönük 6 aylık enflasyon oranında alacağı zamlar netleşecekse de; bugün açıklanan verilerin ışığında emekliler için tablonun yine karanlık kalacağı görülüyor. Bilimsel ve objektif değerlendirmeler ışığında hesaplanmayan; dört işleme takla attırılarak açıklanan bu enflasyon rakamları ne işçinin, ne memurun, ne de emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtmaktadır. Bu veriler, işçiler, memurlar ve emekliler için yoksullaşma; alım gücünün sürekli ve şiddetli biçimde düşmesi anlamına gelmektedir. Diğer yandan TÜİK’in açıkladığı yüzde 2,88 artış oranına karşın ENAG’ın enflasyon hesaplamasına göre aylık enflasyon yüzde 4,24 oranında artmıştır. Yine ENAG’a göre 2022 yılının ilk 11 ayında enflasyon yüzde 125,43 olarak gerçekleşmiştir. Bugün resmi enflasyon oranları ile gerçek enflasyon oranları arasındaki bu fark göz önünde bulundurulduğunda, Aralık 2022 enflasyon oranlarının da açıklanmasıyla bizlerin maaşlarına yapılacak zamlar, bir emeklinin refah düzeyini arttırmak bir yana; bir günlük pazar alışverişini ya da bir ilaç parasını dahi karşılayacak durumda olmayacaktır. Bu koşullarda emeklilere yapılacak zam iki ekmek, bir litre sıvı yağ, bir ev kirasının on beşte biri anlamına gelecektir.

Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 7 bin 785 lira,  gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 25 bin 365 lira iken en düşük emekli maaşının zamlı halinin dahi açlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır. Öyleyse emeklilerin, daha ellerine geçmeden; daha ceplerine girmeden eriyen üç kuruşları ile ölüm kalım mücadelesi vermeleri beklenmektedir! Bizler, işçinin, emeklinin cebinden alarak zenginleşenlerin; 14 milyona yakın emekli ve hak sahibi yurttaşa topyekûn saldırmaya devam edenlerin başvurduğu bu ayak oyunlarına göz yummuyoruz. Bildiriyoruz: Bizlerin yaşam hakkını gasp edecek düzeyde yaratılan bu yoksulluğun sebebi olanları meydanlarda da sandıkta da yeneceğiz. Biliyoruz: Bu ülkede emekliler, insan onuruna yakışır yaşam mücadelesi için DİSK Emekli-Sen çatısı altında örgütlenmeye, mücadelemize ses olmaya devam ettikçe soframızdaki ekmeği çalanların döneminin biteceği; güneşin sofrasının kurulacağı günler yakındır!”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.