Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

5 Nisan Avukatlar Günü

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ DÜZCE’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR. KUTLAMALAR ÇERÇEVESİNDE İLK OLARAK DÜZCE BAROSUNA KAYITLI AVUKATLAR İLK OLARAK ATATÜRK ANITI ÖNÜNE ÇELENK BIRAKTILAR. ARDINDAN SAYGI DURUŞUNDA BULUNULDU VE İSTİKLAL MARŞI OKUNDU.

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ

Düzce Baro Başkanı Av. Taner Çakır, 5 Nisan Avukat Gününde yaptığı konuşmadı “Acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

5 Nisan Avukatlar Günü Düzce’de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak Düzce Barosuna kayıtlı avukatlar ilk olarak Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktılar. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün önemine binaen bir konuşma yapan Baro Başkanı Taner Çakır, “5 Nisan Avukatlar Günü’nde, deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce yurttaşımızın ve 121 meslektaşlarımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden; evleri, ofisleri yıkılan meslektaşlarımızı bir an bile unutmadan; enkaz altından çıkarılan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri bir ortamın sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Mesleğimizin, geçtiğimiz yıl Avukatlar Günü’nü kutlayamıyoruz dememize sebep olan sorunlarının çözümü için müşahhas bir tek adım atılmamışken, mevcut sorunların üzerine deprem felaketinin oluşturduğu çok ağır ve yeni sorunlar eklenmiş durumdadır. Yaşanan afet sonrası depremden ağır şekilde etkilenen illerimizde avukatlık faaliyetini fiilen sürdürmek şimdi çok daha zor bir hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki Barolarımıza kayıtlı 17 bin 964 avukat ve 3 bin 762 stajyer avukat meslektaşımız, depremin sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; 10 bine yakın meslektaşımızın ev ve/veya ofislerinde ağır hasar meydana gelmiştir. Bu şartlar altında, başta deprem bölgesi olmak üzere, yurttaşlarımızın adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugün de avukatlardır. Güçlü bir savunma makamının, bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduğunun bilinciyle; depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri ve mesleğimizin bugüne kadar her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının bir savunma reformu ile çözümü için TBB’nin ve tüm Baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir” dedi.

Çakır, konuşmasına şöyle devam etti; “Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo-ekonomik şartların, avukata dönük şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkartılan her türlü engelin, özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğunu bir sefer daha altını çizerek hatırlatmak isteriz. Savunma makamı, tüm bu olumsuz şartlara rağmen dün olduğu gibi bugün de yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir. Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz. Umudu yeniden büyüten tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun.”

Açıklamanın ardından ören çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.