Excimer Laser ile Göz Tedavisi 10/12/2021 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 14:54

Excimer Laser ile Göz Tedavisi 10/12/2021

Excimer Laser ile Göz Tedavisi 10/12/2021
Son Güncelleme :

10 Aralık 2021 - 10:46

Excimer Laser ile Göz Tedavisi

990’lı yıllardan itibaren özellikle göz hastalıkları tedavisinde teknolojinin yükselişe geçmesiyle birlikte, ameliyat gerektirmeyen, kısa süreli ve kişinin gündelik hayatına dönüşünü kolaylaştıran bir dizi yöntemler keşfedildi. Bu yöntemlerin en dikkat çekici olanı ExcimerLaser ile yapılan tedaviler, sürekli geliştirilen ve ileri teknoloji ile yapılan göz operasyonlarında kullanılmaktadır.

Temel olarak excimerlaser tedavisi, gözün görme yeteniğini sağlayan kornea bölgesinde yaşanan kırılma sorunlarından oluşan, miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi rahatsızlıklarda kornea üzerinde yapılan mekanik çizdirme işlemlerini geride bırakarak, laser yöntemi ile kornea kırıcılığını değiştirmektedir.

EXCİMER LASER ÇALIŞMA PRENSİBİ

Excimerlaser tedavisinde, korne üzerinde ultraviyole ışınlarıyla çok ince ayarlar ile müdahaleler meydana getirilir. Kişinin şikayet durumuna göre, miyop, hipermetropi ve astigmatizma rahatsızlıklarına göre, kornea üzerinde ışınlar yardımıyla doku parçaları alınır ve bu bölge üzerinde, taşınma, düzeltme meydana getirilir.

GÖZ RAHATSIZLARINDA EXCİMER LASER YÖNTEM

Gözde meydana gelen en yaygın şikayetlerden olan miyopi, hipermetropi, astigmatizma rahatsızları, kişiyi gözlük takmak zorunda bırakan, görme seviyesini ciddi anlamda değiştiren ve günlük yaşam kalitesini düşüren rahatsızlardır.

Bu rahatsızlarda excimerlaser tedavi yöntemleri şu şekilde rol oynar;

Miyopi Tedavisinde ExcimerLaser

Miyopi rahatsızlığından muzdarip kişilerde, gözün önüne gelen ışınlar retinanın üzerine odaklanmak yerine önünde toplanır. Işığın kırıcılık seviyesi, görme seviyemizi belirleyen faktördür. Işığın göz önüne toplanması,  kişinin uzaktaki cisimleri net bir şekilde görememesine, olduğundan daha küçük görmesine veya bulanık görüp ne olduğunu anlayamamasına neden olmaktadır.

Miyopi tedavilerinde excimerlaser tekniği,  korneaye yeni bir şekil vermede kullanılır. Kornea üzerinde uygulanan excimerlaser, ışığın retinanın önünde değil, üzerinde toplanmasına yardımcı olur ve kişinin bu sayede uzağı görememe şikayeti giderilir.

Hipermetropi Tedavisinde ExcimerLaser

Göze yansıyan ışığın aynı şekilde retinanın üzerinde odaklanması beklenirken, hipermetropiye sahip kişilerde bu ışık retinanın arkasına odaklanmaktadır. Göze gelen ışığı kırma kusura olarak da adlandırabileceğimiz rahatsızlıkta, kişi, uzaktaki cisimleri net bir şekilde görebilirken, yakın cisimleri aynı netlikte göremezler.

Hipertmetropi tedavisinde excimerlaser, kornea nın eğimi değiştirilerek ışığı kusurun düzeltilmektedir. Hioermetropide uygulanan excimerlaser tedavisi, bir tekniği olan LASIK yöntemi olarak adlandırılır. Lasıkexcimerlaser tedavi yöntemi ile, kornea tabasının üzerinde bulunan flap adı verilen tabaka kaldırılır ve laser ile bu tabakanın altına müdahale edilir. İşlemden sonra flap kapatılır ve göz, bu tabanın altında kendiliğinden iyileşir. Bu işlem herhangi bir kesi olmadan yapıldığı için, sonrasında gözde bir komplikasyon ya da kalıcı hasar görülmez.

EXCİMER LASER TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Excimerlaser tedavisi günümzde iki farklı şekilde yapılmaktadır: PRK ve Lasık yöntemi. Bu iki yöntem de, kırma kusurlarının düzeltilmesi adına kullanılır.

PRK YÖNTEMİ İLE EXCİMER LASER TEDAVİSİ

Flap kaldırma işleminin çok ince olduğu için yapılamayacağı durumlarda Prk lazer tedavisi uygulanmaktadır. Korneanın üstündeki epitel doku sıyrılarak, excimerlaser tedavisi uygulanmaktadır. Lazerle tedavi denildiğinde oldukça eski bir uygulama olan Prk, korneanın sıyrılarak altının lazer ile  tedavi edildiği yöntemlerdendir. 6 – 8 dereceye kadar miyop, 4 dereceye kadar ve yine 4 dereceye kadar hipermetrop tedavisi yapılabilir.

ExcimerLaser-Prk tedavisi kimlere uygulanır;

 • Gözlük numaraları ilerlemiş hastalarda uygulanır.
 • Lasik tedavisi için korneanın çok ince olduğu durumlarda uygulanır.
 • 18 yaşını doldurmuş kişilerde uygulanır.
 • Kişinin sistematik rahatsızlıkları (kalp, şeker, tansiyon) tetkiklerden geçirildikten sonra uygulanır.
 • Epitel dokunun iyileşme süresi uzun olduğu için, kişinin iyileşme etkileri görme süre uzun sürmektedir.

 

LASIK YÖNTEMİ İLE EXCİMER LASER TEDAVİSİ

İngilizce olarak açılımı  LaserAssisted in SituKeatomileusis olan Lasık tedavisi, korneanın yeniden şekillendirilmesi işlemidir.

ExcimerLaser- Lasık tedavi yöntemi özellikleri;

 • Kişiye uygun olarak ve güvenilir hekimler tarafından uygulandığında oldukça güvenilir bir tedavi yöntemidir.
 • Lasık ile tedavi yönteminde, korneanın eğimi değiştirilir ve ışığı kırma kusuru ortadan kaldırılır.
 • Bu yöntem, gözde bulunan flap adı verilen tabakanın kaldırılıp altına laser ile müdahale etme ile gerçekleştirilir.
 • Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Kişi tamamen uyanıktır.
 • Operasyon sonrasında kişi sadece yüksek ışığa maruz kalmaktan huzursuzluk duyar, bunun dışında bir yan etki görülmez.
 • Tedavi sonuçları kesindir, kişinin rahatsızlığı tamamen giderilir.

EXCİMER LASER YÖNTEMLERİNİN ORTAK ÖZELLİKLERİ

 1. Bu tedavilerde, korneanın eğimi değiştirilerek, çizme ve göze dokunma olmadan rahatsızlık giderilir.
 2. Hekim görüşü ve kişinin şikayet ölçüsüne göre göz değerlendirilir, ve uygun gözlere uygulanır.
 3. Operasyonlar sonrası, kişinin göz numaraları aynı kalmaz, sorun kesin olarak çözüme ulaştırılır.
 4. 7-8 numaraya kadar hipertmetrop rahatsızlıkları lazer tedavi ile tedavi edilebilmektedir.
 5. Cerrahi bir yöntem değildir, bıçak kullanılmaz, kesi açılmaz.
 6. Uluslararası kabul gören Amerikan Gıda Ve İlaç Sanayii (FDA) onaylıdır.
 7. Operasyonlar sonrası batma ve ağrıların giderilmesi amacıyla 3-4 gün ile sınırlı kontakt lens kullanılması önerilebilir.
 8. Operasyonlar sonrası ilk ay düzelme başlar, kesin ve net görüş 2-3 ay içinde gerçekleşir.

 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.