24.11.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Esnafa icra şoku 21/11/2020

Esnafa icra şoku 21/11/2020
Bandırma Emlak
Koronavirüsle mücadele döneminde belki de en ağır bedeli esnaf ödüyor. Yaklaşık 8 aylık koronavirüsle mücadele kapsamında 4 ay kapalı kalan birçok işyeri normalleşme döneminde açıldı. Ancak son alınan tedbirlerle birlikte tekrar kapanacak. Esnafın yaşadığı sorunlar yetmezmiş gibi icralar da kapısına dayandı.
Kafeterya işletmecisi ve Bandırma Lokantacılar Odası Denetim Kurulu Üyesi Emine Kaya, 8 aydır esnaf olarak yaşadıkları zorlukları anlattı.
Kaya, “4 ay boyunca kapalı kaldık. Bu süre içinde kira başta olmak üzere ödemelerimiz devam etti. İş yerinde çalışanlar mağdur oldu. Birikimi olmayan esnaf, ki çoğu arkadaşımız aynı durumda olduğu için kredi çekerek giderlerini karşılamaya çalıştı. Normalleşme dönemiyle birlikte tam işlerimizi düzene oturtduğumuzda tekrar kapanma kısıtlamaları geldi. Şu an kapatılması kararlaştırılan yerde esnaf hijyen, mesafe ve maske kurallarına uyuyor ancak yine ilk kapatılan yer biz olduk. Örneğin fabrikalarda çok sayıda insan yan yana çalışmak zorunda bunun yanı sıra ödeme kuyruklarında insanların hiç bir kurala uymadığını görüyoruz. Gerçekler bu kadar açıkken bütün bedeli biz kapatılarak ödemek zorunda kalıyoruz. ” dedi.
“DESTEK YOK İCRA VAR”
Koravirüs döneminde uzun yıllardır çalıştığı bir alkollü içecek bayisinin kendisini icraya verdiğini söyleyen Kaya, birçok esnafın da benzer durumla karşılaştığına dikkat çekti. Kaya” Örneğin bu dönemde alkollü içecek tedarikçimiz tarafında 4 bin 500 lira borçlu olduğumuz için normalleşme döneminde ürün alamadık bu da yetmezmiş gibi icraya verildim. Neyse ki başka bir alkollü içecek bayisi ile bu sorunu çözdük. Dolayısıyla bize destek olması gerekenler adeta bu dönemde esnafı sırtından hançerledi. Benim yaşadıklarımın benzerini yaşayan çok sayıda esnaf var. Şimdi kapanıyoruz ve ekonomik sorunlarımız devam edecek. Esnaf olarak icra takiplerinin ve ödemelerimizin durdurulmasını bekliyoruz. Yoksa bu koşularda bir çok esnaf son alınan kararın ardından bir daha iş yerlerini açamayacak duruma gelecek. “Diye konuştu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DİĞERLERİ