Engelli kadına adeta işkence etmişlerdi - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 13:14

Engelli kadına adeta işkence etmişlerdi

Engelli kadına adeta işkence etmişlerdi
Son Güncelleme :

28 Eylül 2022 - 12:29

Bandırma’da hırsızlık için girdikleri evde işitme ve konuşma engelli Münire Ş’ye adeta işkence ederek kadının kolundaki bilezikleri, yüzükleri ve çekmecede bulunan küpelerini çalan zanlıların yargılanmasına tutuksuz olarak devam edildi.

İstanbul Adli Tıp Kurumundan beklenen mağdur Münire Ş’nin sağlık raporu mahkemeye ulaştı. Raporda Münire Ş’nin kendini savunamayacak durumda olduğu kaydedildi. Mahkeme Münire Ş’nin darp raporunu istedi. Mahkeme ekim ayında görülmeye devam edilecek.

Davanın 4. duruşması Bandırma Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. İstanbul Adli Tıp Kurumundan beklenen mağdur Münire Ş’nin sağlık raporu mahkemeye ulaştı. Raporda Münire Ş’nin kendini savunamayacak durumda olduğu belirtildi. Sanıkların avukatları raporu reddetti.

Nitelikli yağma suçlamasıyla tutuksuz yargılanan şüphelilerle ile ilgili geçtiğimiz duruşmalarda bir gelişme yaşanmıştı. İddianameye sanıkların kapının üzerinde bulunan anahtarı kullanarak kapıyı içeriden kilitlemeleri ve anahtarı Münire Ş’nin dışarı çıkmasını engellemek için koltuk altına atmaları nedeniyle “Hürriyetten yoksun bırakma” da eklendi. İki sanık kapıyı içeriden kilitledikten sonra yine 2. katta bulunan evin balkonundan inerek olay yerini terk etti.

Bandırma’da Ayyıldız Mahallesi’ndeki evinde yalnız yaşayan 68 yaşındaki işitme ve konuşma engelli Münire Ş.’nin geçtiğimiz yıl 24 Mayıs gecesi evine hırsızlık için giren iki şahıs ve onlara yardım ettiği iddia edilen Münire Ş’nin komşusu Fatma A’nın (18) yargılanmasına Bandırma Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Münire Ş. geçen yıl yaşadığı olayı kızı aracılığıyla şu şekilde aktarmıştı: “ Saat 03.30’a doğru yatak odasına gittim. Işığı açtığımda iki kişiyi karşımda gördüm. Başörtümü yüzüme çekip ağzımı burnumu kapatarak yere yatırdılar. Boğazımı sıktılar ve ipi de boğazıma geçirdiler. Karşı koymaya çalıştım ama sürekli vurdular. Tornavida ile de elime vurup bilezikleri çıkartmaya çalıştılar. Kolumu uzatarak alın gidin dedim. Bilezikleri alıp cebine koydu. İpi boğazıma geçirdiler o sırada bende elimi boğazıma koydum. Bu şekilde debelendim. Boynumdan, ellerimden yaralandım. Ayağım kırıldı, bir tanesi sürekli dizleriyle üstüme bastırdı. Sürekli bir şeyler söylediler ben bir şey anlamadım. Bu sırada birinin yüzüne tırnak attım ve maskesi düştü bunun üzerine boğmaya çalıştılar. İlk etapta olayın şokunu atlatamadım ve sürekli öleceğimi düşündüm. Polise çok teşekkür ederim. Bana çok işkence yaptılar umarım ömür boyu çıkmazlar. Beni boğmaya çalıştılar nefes alamadım.” İşaret dili bilmeyen Münire Ş. psikolojik deste de alamıyor.

İkinci duruşmaya; sanıklardan Fatma A., Azad T.(20), Fırat E.(19) SEGBİS ile mahkemeye katıldı. İlk kez mahkemeye katılan Fırat E “Hapse girmek istemiyoruz, orada gençliğimiz gider, pişmanız” dedi.

Münire Ş’nin kızı mahkemede olayın ardından annesinin yaşadığı travmayı anlattı. Kızı vasıtasıyla konuşan Münire Ş, “ Olayın ardından bütün kapıları kilitleyerek yatıyorum. Psikolojim bozuldu. Boğazıma ip geçirildiği için yutkunamıyorum” dedi. Mağdur Münire Ş. işaret dili bilmediği için psikolojik destek de alamıyor.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.