MEB açıkladı: Ortak sınavlar çoktan seçmeli olacak | Bandırma Haber
MEB açıkladı: Ortak sınavlar çoktan seçmeli olacak

MEB açıkladı: Ortak sınavlar çoktan seçmeli olacak

ABONE OL
Aralık 5, 2023 13:51
MEB açıkladı: Ortak sınavlar çoktan seçmeli olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı 81 ilde ortak yapılacak sınavlar için açıklama yaptı. Yapılacak sınavlarda sorulacak sorular çoktan seçmeli olsa da ilerleyen zamanlarsa açık uçlu sorular sorulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB), ortak sınavlara yönelik önemli bir değişiklik hakkında yeni bir açıklama geldi. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, ortak sınavlarda artık açık uçlu sorular da yer alacak. Diğer tüm yazılı sınavlarda da sorular açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacak.

ORTAK SINAV UYGULAMASI BU SENE BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla “ortaokul ve lise düzeyinde, ülke, il ve okul genelinde 3 farklı ortak sınav uygulaması” yapılacağını duyurdu. Bu uygulamanın bu yıl içinde başlaması beklenirken

O DERSLERE UYGULAMALI SINAV GELİYOR

Bu öğretim yılına mahsus olmak üzere Bakanlık, il ve ilçe geneli yapılacak ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacak. Bu sistemde ilerleyen zamanlarda öğrencilere açık uçlu soruların da sorulacağı belirtildi. Ayrıca Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ve yabancı dil dersleri sınavlarının yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada yapılacağı aktarıldı.

ORTAK YAZILI SINAVLAR DA YAPILABİLİR

2023-2024 öğretim yılında 6. sınıfların Türkçe ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılılarının, 9. sınıfların Türk dili ve edebiyatı ve matematik derslerinin 1. dönem 2. yazılıları ile 2. dönem 1. yazılılarının ortak yapılacağı aktarıldı. Ayrıca bu öğretim yılı için Bakanlıkça belirlenen sınavlar dışında il veya ilçe geneli ortak yazılı sınavlar da yapılabilir. Bunların hangi ders ve sınıf düzeyinde olacağı, milli eğitim müdürlüklerince okullara duyurulacağı söylendi.

“SINAVLARDA ÇOKTAN SEÇMELİ SORULAR KULLANILACAK

Bu öğretim yılına mahsus olmak üzere il ve ilçe genelinde yapılacak ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacak. Gerekli altyapı hazırlandıktan sonra bu sınavlarda da açık uçlu sorular kullanılabilecek. Bunun dışında kalan tüm ortak yazılı sınavlar ile diğer tüm yazılı sınavların soruları açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacak. Bakanlık tarafından yapılacak ortak yazılı sınavların soruları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanarak okullara gönderilecek.

ZORLUK DERECESİ OKULDA YAPILAN SINAVLARLA AYNI OLACAK

Sınav uygulaması okulda görevli öğretmenlerce, değerlendirilmesi ise okul veya Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüklerince yapılacak. Ülke ve il geneli ortak yazılı sınav uygulamasının okullarda öğretmenler tarafından uygulanan sınavlardan tek farkı, soru ve cevap anahtarlarının merkezden hazırlanacak olması. Ortak yazılı sınav soruları için tek kaynak, ders kitapları ve kazanımları olacak. Bu nedenle ortak yazılı sınavların içeriği ve zorluk derecesi okulda yapılan sınavlarla aynı olacak. Ortak yazılı sınavlar için öğrencilerin özel bir hazırlık yapması gerekmeyecek.

SINAV GÜNÜNDE EĞİTİM ÖĞRETİME DEVAM EDİLECEK

Ortak yazılı sınavların yapılacağı gün ve saatlerde eğitim öğretime devam edilecek, okullar tatil edilmeyecek. Her sınav sonrasında ders öğretmenlerince sınav analizi yapılacak. Öğrenci, sınıf ve okul genelinde ortak öğrenme eksikliği veya öğrenme eksikliği ve yanlış öğrenme varsa bunların telafi edilmesi amacıyla öğrencilere geri bildirimde bulunulacak. Öğrenci, 100 üzerinden aldığı puanı daha önceden olduğu gibi e-Okul sistemi üzerinden görecek.

Haber: M. Nur Uysun

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.