Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Putin ve Lukaşenko, Moskova’da bir araya geldi

RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR PUTİN VE BELARUS DEVLET BAŞKANI ALEKSANDR LUKAŞENKO, RUSYA-BELARUS BİRLİK DEVLETİ YÜKSEK KONSEYİ TOPLANTISI İÇİN MOSKOVA’DA BİR ARAYA GELDİ.

RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADİMİR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya-Belarus Birlik Devleti Yüksek Konseyi toplantısı için Moskova’da bir araya geldi.

Rusya ve Belarus arasında imzalanan “Birlik Devleti” anlaşması çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Kremlin Sarayı’nda bir araya geldi. Anlaşmanın uygulanması ve çok yönlü konuların ele alındığı toplantı öncesi Putin, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 50 milyar dolar seviyelerine kadar ulaştığını söyleyerek, “2021 yılında ticaret hacmimiz yüzde 35 artarak 40 milyar seviyelerine, 2022 yılında yüzde 12 artarak 45 milyar dolara ulaştı. Belarus’un verilerine göre ticaret hacmimiz 50 milyar dolara kadar ulaştı. Ekonomiyle ilgilenen herkes bu rakamların önemli rakamlar olduğunu anlıyor” dedi.

“Birlik Devleti” anlaşmasının yüzde 72 düzeyinde uygulandığını aktaran Putin, “Bugüne kadar hükümetlerimiz ve kurumlarımız programların yüzde 72’sini tamamladı ve bu durumun somut sonuçları da oluyor. Bugün de üzerinde durduğumuz çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Gerilimlere karşı Birlik Devleti Güvenlik Konsepti hazırlayacağız”

Rusya ve Belarus’un stratejik işbirliğinin geliştirilmesi konusunda da planlarını sürdürdüklerini belirten Putin, kendilerine yönelik tehditlere karşı bir çalışma yürüttüklerinden bahsetti. Putin, “Rusya ve Belarus, savunma ve güvenlik anlamında işbirliğini genişletiyor. Bu elbette ülke ve halklarımızın çıkarları doğrultusunda yapılıyor. Bugünkü uluslararası koşullar göz önüne alındığında bu gerçekten de çok önemli. Bu bağlamda bugünkü toplantının gündemine alınan Birlik Devleti Güvenlik Konsepti hazırlıklarına başlanması büyük önem arz etmektedir. Bu belgede, ülkelerimizin dış sınırlarında artan gerilim ve bize karşı başlatılan yaptırım ve enformasyon savaşı ışığında işbirliğimizin temel görevlerinin tanımlanması amaçlanıyor” dedi.

“Macron gibi çene çalmak yerine tüm nükleer silahları imha edelim”

Putin’in ardından söz alan Lukaşenko, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un, Rusya’nın Belarus’a nükleer silah yerleştirme kararını eleştirerek, “Hiçbir ülke başka bir ülkenin topraklarına nükleer silah yerleştirmemeli” sözlerine yanıt vererek, “Onunla aynı düşüncedeyim. Bu yüzden Amerikalıların, nükleer silahlarını onları yerleştirdikleri altı ülkeden birden çıkarması gerek. Bu konuda oldukça radikalim. Nükleer silahların hepsini bir araya toplayıp onları imha etmek gerektiğine inanıyorum. Bunun çözümü budur. Malum arkadaşımız (Emanuel Macron) gibi çene çalmakta hepsi uzman. Nükleer silahların hepsini bir araya toplayıp yok edelim diyorum. Yapılacak en iyi şey bu. Ancak bu yapılmadıkça biz de onlar ne yapıyorsa onu yapacağız” dedi.