Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Finlandiya’da seçimin galibi Ulusal Koalisyon Partisi oldu

FİNLANDİYA’DA SEÇİMİN GALİBİ ULUSAL KOALİSYON PARTİSİ OLDU

FİNLANDİYA’DA SEÇİMİN GALİBİ ULUSAL

Finlandiya’da düzenlenen genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 20,8’ini alan Petteri Orpo liderliğindeki Ulusal Koalisyon Parti seçimin galibi oldu. Seçim yarışında hiçbir parti mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

Finlandiya’da düzenlenen genel seçimlerde oyların yüzde 93,4’ü sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 20,8’ini alan Petteri Orpo liderliğindeki Ulusal Koalisyon Parti seçimin galibi oldu. Riikka Purra liderliğindeki Gerçek Finler Partisi ise oyların yüzde 20,1 ve mevcut Başbakan Sanna Marin’in Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi oyların yüzde 19,9’unu aldı.

Finlandiya’nın 200 sandalyeli meclisinde Ulusal Koalisyon Partisi 48, Gerçek Finler Partisi 46 ve Sosyal Demokrat Partisi’nin 43 sandalye kazanması bekleniyor. Seçim yarışında hiçbir parti mecliste çoğunluğu sağlayamadı.

Orpo takipçilerine hitaben yaptığı konuşmada, “En büyük görevi aldık” dedi.

Orpo, parlamentoda çoğunluğu elde etmek için tüm gruplarla müzakere etmeye hazırken, Marin, Sosyal Demokratların, Ulusal Koalisyon Parti ile koalisyona katılabileceğini fakat Gerçek Finler Partisi ile koalisyona katılmayacağını ifade etti. Marin, ocak ayındaki bir tartışma sırasında Gerçek Finler Partisini “ırkçı” olarak nitelendirmişti.