Dudak Üstü Estetiği

Yüzümüzdeki mimikleri en çok yansıttığımız, yüzümüzün en hareketli bölgesi olan dudak çevresi, ilerleyen yaşla birlikte kırışıklıklar, çizgiler oluşturmaya en meyilli bölgedir. Özellikle sigara kullanımı ile de birlikte, sigaranın cildin kolajen özelliğini zedeleyerek, elastikiyet dokusunun kaybına neden olur ve dudak bölgesinde çizgiler meydana getirir.

Barkod çizgileri olarak da adlandırılan dudak üstü çizgileri, 35 yaşından sonra belirgin hale gelmekte ve kişilerde estetik kaygılar yaratmaktadır. Estetik müdahaleler ile, cildin kaybettiği kolajen özellik yeniden kazandırılır, dudak üstü çizgileri ortadan kaldırılır ve dudak çevresine aydınlık, genç, gergin, dinamik bir görünüm kazandırılır.

DUDAK ÜSTÜ ESTETİĞİ YÖNTEMLERİ

Ciltte beliren yaşlanma etkilerinin ortadan kaldırıldığı, cildin eski genç ve dinamik görümüne kavuşturulduğu estetik işlemlerin, aynı temel ve amaçla dudak üstüne de uygulanması mümkündür.

Bu işlemlerden bazılarını,

örümcek ağı estetiği,

Botulunium toksin uygulaması,

Kök hücre tedavisi,

Prp,

 Mezolift,

Hyaluronik asit dolgusu

uygulamaları olarak sıralayabiliriz.

ÖRÜMCEK AĞI ESTETİĞİ

Dudak üstü çizgilerin tedavisinde ve dudak üstü estetik uygulamalarda örümcek ağı yöntemi kişinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanılabilir. Estetik işlemlerde, özellikle ameliyatsız cilt germe operasyonlarında da sıkça kullandığımız örümcek ağı estetiği, tıbbi ipler ile sarkmış, kırışmış bölgeleri germe temeline dayanmaktadır.

Dudak üstü çizgilerde, pdo ipler dediğimiz, işlemden sonra metobolizmaya karışarak kendiliğinden yok olan ipler  sorunlu bölgeye uygulanır ve dudak üstünde gerilme meydana getirilir. İşlem sırasında anestezi gerekmez, gerekli durumlarda lokal anestezi yeterli olur. Kişi, operasyon sırasında herhangi bir acı, ağrı hissetmez. Sorunlu bölgeye uygulanan ipler kendi ağını örecek ve bölgede kolajen üretimini destekleyerek genç ve gergin bir görünüm kazandırılmasına yardımcı olacaktır.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Kişiye kök hücre enjekte edilen işlemde, kişinin kendi kanının bir dizi tıbbi işlemden geçirilerek elde edilen kök hücrenin, iyileşme istenen bölgeye uygulanmasıyla gerçekleşir. Bölgeye uygulanan kök hücre, burada yeni hücre hücre oluşumunu destekleyecek, cilde elastik özelliğinin kazandırılmasında önemli bir rol oynayacak ve dudak üstündeki çizgilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Akne tedavisi, kaz ayaklarının tedavisi, ciltteki kusurların ve yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırıldığı işlemlerde sıkça uygulanan kök hücre tedavisi, diğer cilt germe, botoks uygulamalarına kıyasla çok daha kalıcı olması bakımından oldukça sık tercih edilen tedavi şekillerinden biri.

MEZOTERAPİ UYGULAMASI

Ciltteki kusurların tedavisinde neredeyse her alanda kullandığımız mezoterapi uygulaması, cilde yararlı, vitaminlerin, mikro elementlerin ve besleyici enzimler enjekte edilmesidir. Böylece cilt, ihtiyacı olan ve kendisini dış faktörlerden korumaya yararlı maddeleri alacak, yıpranmaya karşı daha kuvvetli hale gelecektir. Mezoterapi uygulaması da tıpkı yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar gibi ameliyatsız, cerrahi olmayan bir işlemdir ve kişiye anestezi uygulanması gerekmez. Operasyonu takip eden gün kişi gündelik hayatına dönebilir.

Yaşlanma devam edeceği için mezoterapi seansları belirli aralıklarla uygulanması gerekebilir.

HYALURONİK ASİT DOLGUSU

Hyaluronik asit, çevresindeki nemi tutma gücü olan, kronik yorgunluk, sistit, yaraların iyileşmesinde, göz kuruluğu tedavisinde de sıkça kullanılan maddelerdendir biri. Bugün birçok kozmetik ürünün içeriğini okuduğunuzda karşılaşmanız yüksek ihtimal olan hyaluronik asit, cildin nemlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Uygulandığı bölgede dolgunluk ve genç bir görünüm meydana getiren işlem, dudak üstü çizgilerinin tedavisinde de oldukça başarılı sonuçlar vermekte.

Hyaluronik asit dolgu işlemi lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Operasyonu takip eden ilk gün, kızarıklık ve şişliklerin oluşması olağandır, bu durum 1-2 gün içinde kendiliğinden geçecektir. Kişi, ömrü boyunca bu işlemi uygulamakta serbesttir.

BOTULUNİUM TOKSİN (BOTOKS) TEDAVİSİ

Günümüzde estetik uygulamalarla ilgili neredeyse her konuşmada geçen botoks tedavisi yaygın olarak yapılmakta ve uygulanmakta. Fakat botoks tedavisinin, neye hizmet ettiği, nasıl yapılacağı ve nasıl sonuçlanacağı kişiye özel olarak hesaplanıp, uzman bir hekim ve ekibi tarafından uygulanmalıdır.

Botulunium,  özünde bir bakteri türü olup, uygulandığı bölgede kaslar üzerinde etki göstererek, kas hareketlerinde kısıtlayıcı bir etkiye sebep olur ve kırışıklıkların önüne geçer. Dudak üstü estetiğinde, sigara ve barkod çizgilerinin tedavisinde de uygulanabilen botulunium uygulaması, çizgilerin giderilmesinde düzenli olarak uygulanmalı ve hekimin belirlediği aralıklarla uygulanmalıdır.

  • Uygulandıktan sonra 3 gün içerisinde kesin sonuca ulaşılır.
  • Uygulama esnasında lokal anestezi uygulanır.
  • Bir dolgu, hacim kazandırma işlemi değil, germe ile kırışıklıkların giderilmesi işlemidir.
  • Kalıcılığı göz önüne alındığında, seansların tekrarı gerekebilir.

PRP TEDAVİSİ

Prp, temelde bir doku yenileme tedavisidir. Kişiden alınan kanın, akyuvar ve trambositlerden ayrıştırılarak cilde tekrar enjekte edildiği işlemde, büyüme faktörleri desteklenerek ciltte gençleştirme meydana getiriliyor.

  • Prp seanasları yaklaşık olarak 30 dk sürmektedir.
  • Belirli aralıklarla, aylık ya da haftalık olarak uygulanması gerekmektedir.
  • İşlem, derideki çöküntüleri giderir, ciltte esneklik oluşturur.

Son olarak

Estetik işlemler, oldukça pratik, yararlı ve uzun süreli sonuçlara sahip birbirinden farklı pek çok yöntemler içermektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, kesi olmadan, enfeksiyon riski yaşanmadan ve gündelik hayata çok kısa sürede dönülebilen bu işlemler arasından en uygun olanını seçmek, gerektiğinde birden fazla tedaviyi uygulamak hekiminizin görüşleri doğrultusunda yapılmalıdır. Günümüzde güzellik anlayışı belirli bir çizgiye oturtulmaya çalışılsa da, her kişinin yüzü eşsiz, sadece kendisine özeldir. Dolayısıyla uygulanacak olan işlem ve içeriği de kişiye özel olarak düzenlenmelidir