Domuz Gribi neden Tehlikeli? 21/02/2020 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 16:38

Domuz Gribi neden Tehlikeli? 21/02/2020

Domuz Gribi neden Tehlikeli? 21/02/2020
Son Güncelleme :

21 Şubat 2020 - 13:10

H1N1 virüsünün neden olduğu A tipi influenza virüsü olarak da bilinen domuz gribi, kışın yaygın olan ve mevsimsel grip hastalığı ile aynı semptomlarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Domuz gribinin İngilizcesi (Swine Flu disease) olarak yazılır.

Domuz gribi olarak adlandırılmasının nedeni, virüsün domuzda grip oluşturan virüslere çok benzemesidir. Kuş, domuz ve insan gribine neden olan virüslerin bir karışımı olan H1N1 virüsü, yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, titreme ve titreme gibi tipik soğuk algınlığı semptomları ile kendini gösterir. Virüsün hızlı yapısal değişimi nedeniyle, domuz gribi başlangıçta çok tehlikeli ve hafif bir hastalık değildi, ancak zamanla daha tehlikeli bir hastalık haline geldi.

H1N1 virüsü fotoğrafı

Domuz gribi, yediden yetmişe kadar her yaştan insanı etkileyebilen bulaşıcı bir hastalıktır. H1N1 virüsü olarak da bilinen Pandemik İnfluenza A adlı bir virüsün neden olduğu bu hastalık, daha önce kuş gribi olarak bilinen grip ve insan gribi karışımı olarak ortaya çıkmıştır.

Pandemi alarmı, Meksika’da ilk kez insanlarda teşhis edilen hastalıktan sonra hızla yayılan ve salgın haline gelen Dünya Sağlık Örgütü tarafından verildi. Temel olarak, mevsimsel gripten çok farklı olmayan bu hastalık, mevsimsel gripten daha şiddetlidir, çünkü toplumun büyük bir kısmına bu virüsden önce rastlanmamıştır ve bu hastalığa karşı bağışık değildir.

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler mevsimsel griple neredeyse aynıdır ve aşağıdaki gibidir:

 • Ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Üşüme, ateş nedeniyle domuz gribinin en sık görülen semptomlarından biridir.

Ek olarak, vücuttaki yorgunluk ve yorgunluk, nadir de olsa, kusma ve ishal bu semptomlara eşlik eder. Kronik hastalığı olan kişiler veya düşük vücut direncine sahip kişiler daha şiddetli mevsimsel grip ve daha şiddetli domuz gribi geçirir. Daha şiddetli hastalığı olan hastalarda farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

Enflamasyon çeşitli organlarda ortaya çıkabilir. Enflamasyonun en yaygın olduğu organ akciğerdir. Akciğer enfeksiyonu, bilimsel adı Pnömoni, ölüme yol açabilir. Bunun dışında, astım hastalığı, H1N1 virüsü ile birleştirildiğinde, ileri solunum yetmezliğine yol açarak tekrar ölüme yol açabilir.

Domuz Gribi Neden Insana Bulaşır?

Sebepler neredeyse mevsim gribi ile aynıdır. Bununla birlikte, bu grip hastalarda ve sağlıklı insanlarda gerginlik yaratır. Domuz gribine neden olan H1N1 virüsü, grip virüsünün bir başka evrimsel versiyonudur. Bu hastalığın isminin nedeni, domuzlarda görülen grip virüsüne benzemesidir. İnsanlarda görülen domuz gribi virüsü, kuşlarda, domuzlarda ve insanlarda görülenlerin bir karışımıdır.

Hastalığa neden olan H1N1 virüsü evrimi sonucunda domuzdan insana yayılmaya başladı. Bu nedenle hastalık, bir domuzdan bir kişiye solunum yoluyla bulaşır. Avrupa ve diğer birçok kıtadaki çok sayıda domuz çiftliği, bu hastalıkların insanlar arasında yayılmasında önemli bir faktördür. Hastalık sadece solunumla bulaşmaz, aynı zamanda yeterince yüksek sıcaklıklarda pişirilmeden H1N1 virüsü ile domuz eti tüketerek insanlara da bulaşabilir. Küreselleşen dünyaya rağmen Türkiye’de domuz eti tüketimi oldukça azdır, hastalığın birçok ülkeye seyahat eden insanlara yayılmasını kolaylaştırır. Bu durum göz önüne alındığında, hastalığın neden bu kadar yaygın olduğu oldukça açıktır.

Geçmişte domuzdan insana bulaşan domuz gribi virüsü bugün hapşırma ve/veya öksürme yoluyla oldukça kolay yayılmaktadır. Hastalığın enfeksiyonu, virüs içeren damlacıklar öksürme veya hapşırma sırasında havaya saçıldığında ve ortamdaki başka bir sağlıklı bireyin damlacıklarını soluduğunda ortaya çıkar. Yine, domuz gribi virüsü hasta kişinin kullandığı münferit maddelerden sağlıklı bireye kolayca aktarılabilir. Sadece özel eşyaları kullanmak değil, aynı zamanda hasta kişinin ve sağlıklı bireyin sallanması sırasında da enfekte olmak mümkündür.

Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın bu alanda uzman olmayan kişiler tarafından teşhis edilmesi mümkün değildir. Hastalığın belirtileri mevsimsel geçişler sırasında oluşan soğuk algınlığı ve gripten farklı değildir. Yorgunluk ve halsizlik ile başlayan hastalık süreci normal grip olarak devam eder. Ateş problemini azaltmak zor değilse, birçok hastanın bir uzmana başvurması gerekmez. Bununla birlikte, tüm hastalıklar gibi, her türlü grip ciddiye alınmalıdır. Hastalığın ilk aşamalarında, yani vücut rahatsızlığının başlangıcında bir uzmana danışılmalıdır.

Hastalık PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) adı verilen bir yöntem kullanılarak teşhis edilmesine rağmen, her laboratuvarda uygulanması mümkün değildir. Bu nedenle, daha kolay bir yöntem, burun akıntısı veya burun akıntı sıvılarını test etme yöntemi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemde, hastalık semptomlarının ortaya çıkmasından birkaç gün sonra, hastadan alınan mukoza tabakasında H1N1 virüsü varsa, hastalığa domuz gribi teşhisi konur.

Domuz Gribi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Domuz gribini önlemenin en iyi yolu öncelikle bu hastalığa yakalanmaktan kaçınmaktır. Domuz gribinden kaçınmak için uygulanması gereken birçok yöntem vardır.

 • kalabalık ortamlardan kaçınmak,
 • işyerlerinde, evlerde ve okullarda çoğunlukla kullanıma açık kapı kolları, lavabo kafalarının dezenfektanla temizlenmesi,
 • hastalığı olan kişilerle yakın temastan kaçınmak,
 • maske kullanmak,
 • yatak ve yastık örtüleri, yorganlar, çarşaflar, havlular vb. kişisel eşyaların temizlenmesine dikkat etmek ve sık sık değiştirmek,
 • Ellerin sık sık ve özenle yıkanması,
 • Bazı çalışmalar domuz gribi aşısının bu hastalığı önlemesinde yararlı olduğunu ileri sürüyor.

Hastalığı önlemenin birkaç yolu olmasına rağmen, H1N1 virüsü sürekli olarak geliştiği ve buna bağlı olarak sürekli genetik değiştiği için domuz gribi tedavisine kesin bir çözüm yoktur. Mevsimsel gripte kullanılan ilaçların çoğu domuz gribi tedavisinde de kullanılır. Mevsimsel grip ve diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi, domuz gribi tedavisinde kullanılacak domuz gribi ilaçları doktor kontrolüne alınmalıdır. Yanlış alınan ilaçlar, vücudun direncini azaltabileceğinden ciddi sorunlara neden olabilir. Bir doktorun kontrolü altında alınacak ilaçlar bile hastalığı ortadan kaldıramaz. Alınacak ilaçlar domuz gribinin neden olduğu semptomları hafifletecek ve daha rahat bir hastalık sağlayacaktır.

Vücudun günlük rutinin dışında ürettiği semptomları daima göz önünde bulundurun. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi, domuz gribi semptomları tedaviye erken başlamak için bir ipucu görevi görür. Bu nedenle, bu semptomların başladığını hissettikten sonra bir uzmanı gecikmeden görmeyi unutmayın.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.