25.11.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

DİKKAT: “Bandırma rakamlar yükseliyor” 11/08/2020

Tufan Dalgıç

Yazarın şu ana kadar yazılmış 191 makalesi bulunuyor.
Paylas

Koronavirüs salgını devam ederken bir yandan da yaşamın normalleşmesine yönelik adımlar atılıyor. Ancak bugünlerde ciddi bir bilgi kirliliği ile de karşı karşıyayız. Sosyal medya üzerinden yapılan bilgi bombardımanı altındayız. İşin en kötü kısmı ise bazı paylaşımlarda salgının küçümsenmesi bazı paylaşımlarda ise ciddi abartıların yapılması… Dolayısıyla bugün gerçeğe ulaşmak çok zor. İnsanların önlem almak, salgının ciddiyetini kavramak için doğru bilgiye ihtiyacı var.  Bu doğru bilgiyi biz gazetecilerin kamuoyuna ulaştırması gerekiyor. Yukarıda anlattığım gibi olayın küçümsenmemesi, salgının infial yaratmaması için elimizdeki en önemli değer doğru bilgi. Gazeteciler olarak bu süreçte şeffaf davranılmaması nedeniyle doğru bilgiye ulaşmakta zorluk yaşıyoruz.

Bu dönemde yapılan en büyük hata can kayıplarının yalnızca rakamlardan ibaret görülmesi. İnsan yaşamı rakamlarla ölçülemeyecek kadar değerlidir. İnanın sevdiğiniz birini salgın nedeniyle kaybettiğinizde o rakamların hepsi bir anda başınıza yıkılabilir. Bu nedenle rakamlardan daha çok bir insanın yaşamını kurtarmaya odaklanırsak bu salgın dönemini daha az can kaybıyla atlatabiliriz. Sevdiklerimiz ve bizi seven insanlar için hijyen, sosyal mesafe ve maske kurallarına uymak zorundayız.

BANDIRMA’DA DURUM KÖTÜLEŞİYOR

Son aldığım bilgiler Bandırma’da ciddi bir artış yaşandığı yönünde. Öyle ki pazartesi günü itibariyle Bandırma Devlet Hastanesi’nde koronovirüs nedeniyle tedavi altına alınan kişi sayısı 30’a yükselmiş durumda ve geçtiğimiz hafta 3 kişi daha koronovirüsten yaşamını yitirdi. Bandırma’da salgının başladığı ilk günden bu yana toplam 15 insan hayatını kaybetti. Geçtiğimiz hafta ölenler arasında 35 yaşında bir erkeğin bulunması da dikkat çeken önemli bir konu. Gelen bilgilere göre yaşamını yitiren 35 yaşındaki gencin kilo sorunu dışında kronik bir hastalığı yok ama ne üzücü ki koronovirüsle mücadeleyi kaybetti. Halen Devlet Hastanesi’nde 3 serviste toplam 30 kişi tedavi görüyor. Gönen ve Erdek’ten de koronavirüs hastalarının nakledildiği gelen bilgiler arasında. Evet, hastalığı yenenler var ama taburcu olan hastanın yerini yenileri dolduruyor. Doyasıyla hasta sayısında sürekli bir artış var.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, Bandırma’da yaşayan insanlar olarak bizler,  dikkatli davranmak zorundayız. Özellikle sahil ve kalabalık alanlar virüsün yayılmasında en önemli etken. Sevdikleriniz ve sizleri seven insanlar için önlemlerinizi artırın. Virüsü küçümsemeyin, infiale de gerek yok. Soğukkanlı bir şekilde önlem almak ve kuralları uygulamak hayat kurtaracaktır.

Bu virüsle yaşamaya alışmamız gerekiyor ama unutmayın! Ne kadar geç bu virüse yakalanırsak kurtulma şansımız o kadar yüksek olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ