Çinko Eksikliği - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 13:20

Çinko Eksikliği

Çinko Eksikliği
Son Güncelleme :

24 Kasım 2022 - 11:55

Çinko Eksikliği Nedir?

Kötü ve yetersiz bir beslenme alışkanlığı çinko eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle yetersiz beslenen çocuklarda, yetişkinlerde ve çeşitli hastalıklara sahip insanlarda ve sağlıklı beslenemeyen kişilerde çok yaygındır. Bol sayıda çinko alımı için et ve deniz ürünleri tüketmek gereklidir. Bu nedenle vejetaryen beslenme alışkanlığı olanlarda çinko eksikliği daha sık görülebilir. Hamilelik ve emzirme sırasında çok miktarda çinko kaybedildiği için bu durumda çinko eksikliğine yol açabilir.

Yetersiz çinko, beslenme alışkanlığınızdan kaynaklanan düşük çinko alımından kaynaklıdır. Hücre anemisi gibi bazı tıbbi durumlar çinko eksikliği sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Çinko eksikliğinin teşhisi karmaşık olabilir çünkü standart bir kan testi tespit etmek için yeterli değildir. Kan seviyeleriniz, belirtileriniz ve beslenme geçmişinizle birlikte semptomlarınız kontrol edilerek çinko eksikliğinin belirlenmesi mümkün hale gelir. Ayrıca doktorunuz tarafından uygun görüldüğü takdirde çeşitli mineral takviyeleri de kullanmanız ve diyetinize devam etmeniz gerekebilir.

Cilte Çinko Eksikliği

Cilt vücutta en çok yer kaplayan dokudur. Haliyle cildimiz birebir olarak beslenmeyle kendine bakar. İnsan cildi, her dört ila altı haftada bir sürekli yenilenme ve onarım halinde bulunur. Beslenme ve cilt sağlığının rolünü ciddiye almaya başlamamız önemlidir. İşin aslı şu ki, sağlıklı bir cilt istiyorsanız onu iyi beslemeli ve içten dışa doğru korumalısınız. Çinko, şaşırtıcı sayıda hücresel süreçte yer alan önemli bir mineraldir. Hücre bölünmesi, hücre büyümesi, bağışıklık, doğurganlık, hormon sağlığı, kan pıhtılaşması, tiroid fonksiyonu, göz sağlığı ve yara iyileşmesi için gereklidir. Ciltte çinko eksikliği, hücre büyümesi, kolajen oluşumu ve yara iyileşmesinin önünü keser ve sağlıksız bir cilde sahip olmanıza sebep olur.

Saçta Çinko Eksikliği

Çinko, esasen çok çeşitli gıdalarda küçük miktarlarda bulunur. Bu durum da sağlıklı bir diyet yoluyla yeterli miktarları almanızı genelde mümkün kılar. Bu durum da çinko eksikliğini nadir hale getirir. Saçta çinko eksikliğinin belirtileri oldukça fark edilirdir. Saçta çinko eksikliği, saçlarınızın bolca dökülmesine sebebiyet verir. Bağışıklık sistemiyle ve hücre yenilenmesiyle birebir ilgili olduğu için saçlarınızın kırılmasına da sebebiyet verir. Çinko eksikliği strese sebebiyet verdiği için genellikle insanlar saçlarının stresten döküldüğünü sanır. Fakat durum, saçtaki çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu tatsız durumun önüne geçmek için iyi bir beslenme alışkanlığı edinmeniz ve çinkoyu günlük tüketmeni gerekir.

Tırnakta Çinko Eksikliği

Tırnaklardaki beyaz lekelerin neden olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu lekelere bazen çizgiler de eşlik eder. Bu durum ise, tırnakta çinko eksikliğinin en büyük belirtilerinden biridir. Tırnakta çinko eksikliğine dair fark edebileceğiniz bir diğer çok büyük unsur ise tırnaklarınızın zayıflamasıdır. Tırnaklarınız kolay kırılır hale gelir. Tırnaklarınızın uzaması haftalar sürer. Bu duruma sebebiyet veren şey, tırnaklardaki doku ve hücrelerin gelişmesi için insan bünyesinde stabil bir çinko seviyesinin bulunması gerektiğidir. Fakat bu eksik olduğunda, tırnaklarınız zayıflar. Tırnakta çinko eksikliği ise kolaylıkla giderilebilecek bir durumdur. Tek yapmanız gereken çinkoyu diyetinize dahil etmek. Böylelikle bedeninizin hücre yenileme hızını arttırmış olacaksınız.

Çinko Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

İnsanlar soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olmak için çeşitli pastiller kullanır ve bunların içinde de yeterli miktarda çinko vardır. Ancak bazı ilaçlar vücudunuzdaki çinko seviyesini azaltabilir ve çinko eksikliği meydana getirebilir.

Çinko eksikliği sonucunda seviye düşükse semptomlar hafif olabilir, ancak ciddi eksiklik varsa çok şiddetli belirtiler görülebilir. Belirtiler şöyledir:

  • İştahsızlık,
  • Kilo kaybı,
  • Sulu dışkı (ishal),
  • Enerji kaybı hissi,
  • Soğuk algınlığı, öksürük ve göğüs enfeksiyonları gibi enfeksiyonlara daha eğilimli olma,
  • Fazla miktarda saç dökülmesi,
  • Deri döküntüleri,
  • Görme, tat veya koku ile ilgili sorunlar,
  • İktidarsızlık,
  • Erkeklerde vücudunun yeterli testosteron üretmemesi sonucu iktidarsızlık ve hipogonadizm yaşayabilirler.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.