29.05.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Çevrecilere önemli çağrı 26/02/2020

Tufan Dalgıç

Yazarın şu ana kadar yazılmış 185 makalesi bulunuyor.
Paylas

Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz’ün özel şoförle birlikte, kullandığı 10 AES 01 plakalı Ford Mondeo,  Başkan Yardımcı Metin Ok’un makam aracı. Kısacası daha önce hiç görmediğimiz bir araç talebi ve bir makam aracının Kent Konseyi Başkanı tarafından kullanılması olayı ile karşı karşıyayız. Geçmişte hiç bir başkanın yapmadığını Ergöz yaşama geçirmiş. Bugüne kadar geçmiş dönem başkaları kendi ceplerinden para harcayıp belediye imkânlarını kullanmazken anlaşılan en akıllı Ergöz çıktı. Bizim asıl sorunumuz bu araç talebinin etik olmayışı. Kent Konseyinin gönüllülük esasına dayanıyor oluşu. Kent Konseyi olarak eyleme gidersin, geziye gidersin, otobüs- minibüs istersin, topluca yapılacak işler için ihtiyaçtır anlarım, kimse sesini çıkarmaz hatta destek olur. Bir kent konseyi başkanının özel şoförü ile araç tahsis edilmesini istemesi açıkça makam aracı istemektir. Konu basit: Bir kişi kendi bulunduğu Kent Konseyi Başkanlığı Makamı için belediyeden araç talebinde bulunuyorsa ve özel şoför ile iki kez yalnız başına, bir kez de yanında bir kişi ile Balıkesir’e toplantıya gidiyorsa bu kişi kendine makam aracı istemiş ve o makam aracı ile gitmiş demektir. Demagoji yaprak, kelime oyunlarıyla gerçekler örtbas edilemez.

Ergöz, bugün hatasız olduğunu düşünüyor ancak başkan olması konusunda onu destekleyenlerden şu an kaçı yanında? Tolga Tosun’dan tutun da Selim Panç’a, meclis üyelerine hatta yürütme kurulundaki bazı üyelere kadar herkesin onunla arasına mesafe koyduğu açıkça görülüyor. İmkânımız olsa; şoförü, bahçıvanı, uşağı, aşçısı Ergöz’e feda olsa…

KADINLARA KOSTÜMLERİNİ DE VERMİYOR

Geçmişte Kadın Danışma Merkezinde görev yapan kadınlar bir halk oyunları ekibi kurmuş, zamanında giysilerini kendileri yaptırmışlar. Murat Ergöz, tarafından merkez kapatılınca halk oyunları kıyafetleri depoya kaldırılmış. Yeni kurulan Kadın Dayanışma Derneği, geçmişteki ekibinin üzerine göre yaptırılan bu kıyafetleri Kent Konseyi Başkanından kullanmak için dilekçe ile istiyor. Cevap ne dersiniz? Geçmişte kadınlara yönelik olumsuzluklarıyla gündem gelen Ergöz, kadınlara halk oyunları kıyafetlerini vermeyerek yanlışlarına bir yenisini ekliyor. 8 Mart’ta Dr. Murat Ergöz, o kıyafetleri giyip sahne almayacaksa bir zahmet kadınlara kullanmak için versin. Çünkü kadınlar o kıyafetleri kullanarak gösteri yapacaklar.

SÜRECE MÜDAHİL OLMA ZAMANI

Son dönemde Bezirci Mahallesi yakınlarına kurulması planlanan Marmara OSB, Bandırma’nın gündem konularından biri olmuş durumda. Dursun Mirza döneminde başlayan OSB kurma çalışmaları bugün kamulaştırma aşamasına geldi. Geçtiğimiz gün yaptığım haberde aynı zamanda Müteşebbis Heyet Başkanı da olan Kaymakam Günhan Yazar, çevrecilere  önemli bir çağrıda bulundu. Yazar, OSB konusunda bugüne kadar kurumsal ya da kişisel hiç kimsenin kendilerine çekincelerini iletmediğini, iletilmesi durumda bu konuların takipçisi olacaklarını aktardı. Yaklaşık 7 ay önce seçilen Kent Konseyi Başkanı Murat Ergöz, bugüne kadar bu konuyla ilgilenmemiş. Yaklaşık iki yıllık bir geçmişi olan ve son 7-8 aydır çalışmalarına hız verilen OSB meselesi Bandırma’da yaşayan herkesin ortak sorunu ve kaygılarımız var. Sürecin başından beri konuyu takip eden bir gazeteci olarak hem OSB Yönetimine hem de Başkan ve Kaymakama her toplantıda sorular yöneltim. Özellikle metal sanayi olunca ilk akla gelen ve hepimizi tedirgin eden ağır metal ve hurda eritme yani hurda geri dönüşüm konusunda. Bugüne kadar da yapılan açıklamaları haberleştirdim. Kısacası; bölgede bacalı sanayi olmayacağı, birçok kez açıklandı hatta ana metal sanayi temsilcilerinin OSB’deki payının sembolik duruma geldiğini de OSB yetkileri söylediler. Bugüne kadar birçok olumsuzlukla karşımıza çıkan kent konseyi umarım Kaymakam Yazar’ın çağrısına ve açıklamalarına dikkat eder. Bu çağrının ardından yapılması gereken en önemli girişim çevre derneklerinin konuyla ilgili çekincelerini Kaymakam Yazar’a iletmek ve konunun takipçisi olmak. Bakalım bu güne kadar toplantılar yapan kent konseyi bir birleştirici unsur rolünü üstlenerek OSB ve çevre konusunda çekincelerini Kaymakam Yazar’a iletecek ve çözüm konusunda elini taşın altına koyacak mı? Çevre konusunda sadece toplantı ya da eylem yapmamız yeterli olmuyor. Olaylara müdahale edebilme, yetkilileri harekete geçirmek ve iletişim kanallarını da sonuna kadar kullanmak gerekli. Bunlar yapılmadığında insanların gözünde çevreciler yalnızca marjinalleşiyor. Sonra kafamızı kaldırıp baktığımız köylü toprağını daha iyi paralara, fakir fukaranın da iş-aş derdinde olduğu gerçeği ile ne yazık ki yüzleşiyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ