Çetinkuş: “Dünyanın bütün ülkelerindeki kadınlar ile ortak mücadele edeceğiz” - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

24 Eylül 2022 - 19:25

Çetinkuş: “Dünyanın bütün ülkelerindeki kadınlar ile ortak mücadele edeceğiz”


Çetinkuş: “Dünyanın bütün ülkelerindeki kadınlar ile ortak mücadele edeceğiz”
Son Güncelleme :

22 Eylül 2022 - 9:24


İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi dünya çapında büyük tepki topladı.

 

 

 

Bandırma Emekçi Kadın Platformu İran’da yaşananların ardından bir basın açıklaması yaptı. Kadınlara cinsiyetlerinden dolayı uygulanan baskı, şiddet, taciz, tecavüz son buluncaya kadar dünyanın bütün ülkelerindeki kadınlarla ortak mücadele edeceklerini duyuran Bandırma Emekçi Kadın Platformu Dönem Sözcüsü İpek Çetinkuş, açıklamasında şunları söyledi: “Engizisyon Mahkemelerinden bugüne neredeyse din adına verilen kararlar hiç değişmemiş. İnsanoğlu sorgulamayı bıraktığı zaman başkaları onun hakkında ne kadar kolay karar veriyor hiç düşündünüz mü? Hele bu karar sizin en kutsalınız olan din adınaysa. Hangi dine mensup olduğunuzun bir önemi yok. Sapkınlığı din adına yaşam tarzı edinenler kadar onu sorgulamayan, her söylediğine inanan, koşulsuz bağlılık gösterenlerde onlar kadar suçlu değil mi? Günümüz de bile inandığı dinin kutsal kitabını okumak yerine kendini din adamı olarak ilan edenlere inananlar, onları her koşulda destekleyenler yüzyıllardır süre gelen bu tür varlıkların türemesinde etkin değil mi? Din adına uygulanan şiddeti, taciz ve tecavüzü yok sayanlar eylemi gerçekleştirenlerden daha mı masum? Bizce aynı derece de suçlu. Ve toplumlar bunlara ses çıkarmadığı sürece de bu varlıklar türemeye yine yüzyıllarca devam edecekler… Mahsa Amini de sözde din adına İran da Ahlak Polisi adı verilen ahlaktan ve insani değerlerden nasibini almamış yetkililer tarafından baş örtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle önce tutuklandı sonra gördüğü şiddet nedeniyle 22 yaşında hayata veda etti Bizler şiddet gören her kadını “kız kardeşimiz”ilan ediyoruz ve kadınlara cinsiyetlerinden dolayı uygulanan baskı, şiddet, taciz ,tecavüz son buluncaya kadar dünyanın bütün ülkelerinde ki kadınlar ile ortak mücadele edeceğimizi kamuoyuna ve şiddeti meşru görenlere duyuruyoruz. Özgür Kadın, Özgür Toplum, Özgür Dünya yı yarınlarımıza bırakıncaya kadar bu mücadele devam edecek”

 

 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.