Çalıştay raporu “Uyarıyor” 12/09/22 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

24 Eylül 2022 - 21:30

Çalıştay raporu “Uyarıyor” 12/09/22


Çalıştay raporu “Uyarıyor” 12/09/22
Son Güncelleme :

12 Eylül 2022 - 12:31


911 Arama Kurtarma Derneği Başkanı Mustafa Gürsoy, yaklaşan deprem tehlikesine dikkat çekti. Geçtiğimiz aylarda yapılan çalıştayın önemine işaret eden Gürsoy, çalıştay raporunun dikkate alınıp yaşanacak felaketlere karşı acil çözümler üretilmesi gerektiğini gündeme getirdi.

 

 

 

Gürsoy, depremin kaçınılmaz bir gerçek olduğunun altını çizerek, “Dünyamız pandea oluşumundan beri kıtaların hareket etmesiyle günümüzdeki şeklini almıştır. Kıtalar arasında da sınırlar oluşmuş ve depremler olmaktadır. Bu hatlardan biri olan Kuzey Anadolu Fay Hattı da Türkiye’den geçmektedir, Aynı zamanda ülkemizde bir de Güney Anadolu fay hattı bulunmaktadır. Bunun haricinde bölgesel hatlardan da söz etmemiz mümkündür. Ülkemiz güneyden Afrika’nın ve Arabistan Yarımadasının, batıdan Yunanistan’ın ve doğudan Asya Kıtasının sıkıştırmasıyla batı kıyılarımızda bindirme depremleri, Kuzey Anadolu ve Güney Anadolu fay hattında yanal atım depremleri yaşanmaktadır. Marmara’da oluşacak yıkıcı büyük deprem de bu Kuzey Anadolu Fay Hattının tam üzerinde olacaktır. Bu yıkımdan İstanbul kadar Bandırma’da etkilenecektir. Uzmanların her defasında uyardığı bu yıkıcı deprem gerçekleştiğinde yeni binaların birçoğu ayakta kalırken eski binaların önemli bir bölümü yıkılacak.” dedi.

 

 

 

“BANDIRMA MERKEZİNDEKİ YAPILAR ESKİ”

 

 

 

Özellikle Bandırmada bitişik nizam olarak dikine yapılaşmanın büyük bir sorun yaratacağını kaydeden Mustafa Gürsoy, “Burada şu sonuç karşımıza çıkıyor. 2002 yılından sonra Japonya örneği göz önüne alınarak oradaki kanun ve yönetmelikler çerçevesinde bizde de bir yasa çıkarıldı. Yasanın çıkmasından sonra yapılan binalar büyük depremlere dayanıklı olarak yapıldı, yapılıyor. Eski binalar için bunu söyleyemiyoruz. Çünkü yasadan önce yapılan binalar hem eski tekniklerle hem de çoğu bitişik nizamla yapıldı. Bandırmanın çevresi fabrikalar ve sanayi ile sarılı olduğundan ve geçmişte uygulanan yanlış imar politikaları nedeniyle yatay değil, dikine genişlemiştir. 2002’den önce yapılaşan mahalle ve buralardaki binalar herkes tarafından biliniyor.” dedi.

 

 

 

“ÇALIŞTAY RAPORU DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILMALI”

 

 

 

Bandırma’da deprem felaketiyle ilgili önemli bir çalışmaya imza attıklarını belirten Gürsoy “Geçtiğimiz aylarda Bandırma’da Başkanlığını yaptığım Bandırma Kent Konseyi Afet Çalışma Gurubu ile bir afet çalıştayı yaptık ve buradan çıkan raporu kentimizdeki bütün yetkili kurumlara gönderdik. Merak edenler üniversitemizin internet sayfasına girerek bu raporu inceleyebilirler. Bandırma kamuoyu bu deprem gerçeğinin farkında ve yaşanabilecek bir deprem sonucu ortaya çıkabilecek tablonun bilincindeler. Buna rağmen üzerinden kaç ay geçmesine rağmen alınan bir önlem ve yapılan bir proje maalesef halen bulunmuyor.

 

Günümüzdeki imar ve otopark kanunu nedeniyle de Bandırma’da kentsel dönüşüme gidilmesi zor görülüyor. Bu da Bandırmamızın yönetiminden sorumlu olan kişilerin omuzlarına daha fazla yük bindiriyor. Çünkü burada söz konusu olan bu kentte yaşayan insanlarımızın hayatıdır. En kısa sürede böyle riskli ve özel durumu olan yerler için bakanlık nezdinde süratle temaslarda bulunulmalı ve buralara ait özel yasalar çıkartılmalıdır. Belediye meclis üyelerinin de bu konuda çalışma yapmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

 

 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.