Bursit - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 15:14

Bursit

Bursit
Son Güncelleme :

16 Eylül 2022 - 21:38

Bursit yani Bursalar, bir eklemin ya da kemiğin çevresindeki yumuşak dokunun üzerinde oluşan içi sıvı dolu bir keseciklerdir. Bursit ise bu keselerden birinin iltihaplanmasıdır. Sık rastlanan bir hastalıktır. İki tür bursa vardır, birincisi tendonların (kiriş) kemiklere ya da eklemlere temas ettikleri yerlerdeki sürtünmeyi engelleyen, içi sıvı dolu çok küçük keseciklerdir.

Sadece diz ekleminde 15 civarında bursa bulunur. İkinci türdeki bursalar, bir kemik üstündeki yumuşak dokunun sürekli sürtünme ya da yaralanma sonuunda ortaya çıkarlar. İki tür bursanın da görevi tendonların, kemik üzerinde hareket ettikleri bölgelerde basıncı önlemektir. Bursit, bir bursanın kronik olarak uzun dönemde ya da akut bir biçimde şişmesi durumunda ortaya çıkar.

Akut bursitlerde, bir kemik ya da eklem üzerinde sıcak, kırmızı ve ağrılı bir şişlik görülür. Çok şiddetli durumlarda belirtilere hareket güçlüğü de eklenebilir. Bursanın şişmesine sebep olan sıvı, keseyi çevreleyen hücreler tarafından salgılanır. Bu sarı renkli sıvıda, iltihaplanmanın etkisiyle kılcal damarlardan sızan kan da bulunabilir. Bakteriyel bir enfeksiyon varsa, kese içi sıvısında bakteriler ve akyuvarlar da görülür. Bunlar, kese içinde irin oluştururlar.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.