Botoks ve Dysport Tedavisi

Stresle dolu bir yaşam, ilerleyen yılların ardından ciltte, özellikle yüz bölgesinde kırışıklıklar, ince çizgiler meydana gelir. Çevre faktörleri, kullanılan ilaçlar,psikolojik durumların ardından bu kırışıklıkların artması kişiyi olduğundan daha yorgun, olduğundan daha yaşlı gösterebilir.  Ameliyatsız, kesi olmadan, uygulandığı gün etkisini gösteren tedaviler arasında bulunan Botoks-Dysport tedavisi son yıllarda artan ilgi ve taleplerle sıkça uygulanmaktadır.

TEDAVİNİN UYGULANDIĞI ALANLAR

Botulinum bakterisinin, kırışıklık üzerindeki etkileri gözlemlendiğinden bu yana, çeşitli yöntem ve tekniklerle kozmetik tıbbın birçok alanında kullanılmaktadır.

 1. Alın kırışıklıkları, göz çevresindeki kırışıklıklar, kaş arasında bulunan kırışıkları botoksdysport tedavisi ile ortadan kaldırabiliceği gibi, aynı zamanda;
 2. Boyun çizgileri tedavisinde
 3. Aşırı terleme sorunlarında (Ter bezleri üzerinde, geçici olarak felce uğratma etkisi kullanılarak, ter bezlerinin aktivitesinin durdurulması ya da azaltılması. El,koltukaltı,ayak bölgelerinde uygulanmaktadır)
 4. Burun bölgesi kırışıklıkları
 5. Çene bölgesinde var olan kırışıklıklarda botoksdysport tedavisi etkili sonuçlar vermektedir.

BOTOKS-DYSPORT TEDAVİSİ NEDİR

Botoks-Dysport tedavisi, labaratuar şartları altında üretilen Botulinum adındaki bakteri ile uygulanan bir tedavi şeklidir. Son derece hareketli bir bakteri olan Botulinumun kırışıklık üzerindeki tedavi edici özelliği, esasen migren şikayetine sahip kişiler üzerinden denenmesi ile birlikte ortaya çıkmıştır.

Botulinum, uygulandığı bölgede kırışıklıkları azaltır, yok eder ve yaşlanma karşıtı dediğimiz antiaging tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır. Etkili bir gıda zehri olan bu bakteri,protein yapısında da bulunmaktadır ve kas ve sinirler arasında felce neden olur. Tedavi esnasında çok küçük dozlar ile uygulanması ile birlikte, kaslarda gevşeme yaratarak kırışıklık tedavisinin asıl görevini yerine getirmede kullanılır.

Şikayet edilen bölgede hekim kontrolü ile sınırlar belirlenir ve belirlenen sınırlar çerçevesinde çok ince iğneler yardımı ile cildin altına Botulinum bakterisi enjekte edilir. Bu bölgede gerginlik yaratan tedavi, kırışıklıkların azaltılmasında ve daha genç, diri, dinamik bir görünüm elde edilmesinde rol oynar.

TEDAVİ NASIL UYGULANMAKTADIR?

 • Labaratuar ortamında üretilen botulinum bakterisi, su ile karıştırılarak, sorunlu bölgedeki kaslara uygulanır.
 • Uygulama sırasında anestezi kullanılmasına gerek yoktur, kişinin konforu açısında uyuşturucu kremler kullanılabilir
 • Tedavi, kişi dik bir pozisyonda otururken uygulanır

TEDAVİ SONRASI

Büyük oranda bir riski gözlemlenmeyen botoksdysport tedavisinde, uygulama sonrası bazı öneriler yer almaktadır

Ağır egzersizlerden kaçınmak

 • Uygulandığı bölgeyi sert darbelerden korumak
  gerekmektedir.
 • Ayrıca, uygulama sonrasında bölgede oluşan
  kızarıklık,hafif şişlik son derece doğaldır ve bir hafta içinde kendiliğinden
  geçecektir.
 • Uygulandığı gün, bölge yıkanabilir,makyaj
  yapılabilir.
 • Uygulamayı takip eden 24 saat, halsizlik, hafif
  ateş, kırılganlık doğaldır ve ertesi gün geçecektir.

 

TEDAVİ RİSKLİ MİDİR?

Botoksdysport tedavisinin kas üzerindeki etkileri tamamen geri alınabilir. Uygulama esnasında çok şiddetli olmamakla birlikte ufak ağrılar hissedilebilir ve hâlihazırda küçük dozlarla uygulandığı için gözlemlenen bir riski bulunmamıştır.

Botoksdysport tedavisi Amerikan Gıda Ve İlaç Sanayii ve ülkemizdeki Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır.

TEDAVİNİN KALICILIĞI NE KADAR SÜREDİR?

Botoks-dysport tedavisi 6 ay-1 sene boyunca kalıcıdır. Bu, kozmetik ürün ve uygulamalara kıyaslandığında oldukça tatmin edici bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminin ardından tedavinin tekrar uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur.

BOTOKS-DYSPORT TEDAVİSİ HERKESE UYGULANIR MI?

Çok büyük bir kitlede uyguklanan tedavi, aşağıdaki durumlara sahip kişilerde sorunun tedavisinin ardından veya hekim kontrolü ile uygulanmaktadır.

 • Gebe kadınlarda
 • Deri döküntüsüne sahip kişilerde
 • Kanama sorunlarına neden olan hastalıklara sahip kişilerde
 • Emziren kadınlarda
 • Kas hastalıklarına sahip kişilerde botoksdysport tedavisinin uygulanması sakıncalı bulunmuştur.