Bedenlerini bilim için bağışladılar - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

24 Eylül 2022 - 19:30

Bedenlerini bilim için bağışladılar


Bedenlerini bilim için bağışladılar
Son Güncelleme :

21 Eylül 2022 - 15:17


Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 3. kadavra bağışı da geldi. Prof. Dr. Nurettin Cengiz, “Birçok fakülte ihtiyaçlarını karşılama konusunda bu alanda zorluk çekiyorlar ama biz sağ olsunlar bağışçılarımız ile kadavra, beden bağışı sorunumuzu çok daha erken aşmış bulunuyoruz.” dedi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Bandırma’da yaşayan Fehmi Demirhan (69), Ahmet Yurtkök (43) beden bağışında bulundu. Yurtkök ve Demirhan öldükten sonra bedenleri tıp fakültesi tarafından kadavra olarak kullanılacak.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Cengiz’in katılımıyla üniversitede düzenlenen törenle Fehmi Demirhan’a teşekkür belgesi ve kimlik kartı törenle verildi. Ahmet Yurtkök ise işleri dolayısıyla programa katılamadı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Cengiz, bağışçılara duyarlı davranışları için teşekkür ederek Tıp Fakültesi olarak beden bağışında 3’e ulaştıklarını ve bunun bir rekor olduğunu söyledi.

Cengiz, “Bir yıl içinde 3. beden bağışımızı da alarak Tıp Fakültesi olarak bu alanda bir rekora imza atmış olduk. Çünkü ülkemizde beden bağışı konusunda istenilen noktada değiliz. Beklentiler bunun daha üstünde bir noktada. Birçok fakülte ihtiyaçlarını karşılama konusunda bu alanda zorluk çekiyorlar ama biz sağ olsunlar bağışçılarımız ile kadavra, beden bağışı sorunumuzu çok daha erken aşmış bulunuyoruz. Ahmet bey de aramızda olacaktı ama iş yerinde çalışmaya devam ettiği, programı çakıştığı için gelemedi” dedi.

İKİ KEZ ÖLÜMDEN DÖNDÜ BEDENİNİ KADAVRA OLARAK BAĞIŞLADI 

Daha önce iki kez geçirdiği iş kazaları nedeniyle ölümden döndüğünü ve doktorlar sayesinde kurtulduğunu belirten Fehmi Demirhan, bedenini kadavra olarak bağışlayarak doktorlara olan borcunu ödemek istediğini söyledi. Demirhan, “İki kez ölümden döndüm. Beni kim kurtardı? Doktorlar… Doktorlara borcum var. Manevi borcum içimde duruyordu. Kadavrayı bağışlarsam doktorlara borcumu bir nebze öderim düşüncesiyle bağışlama kararı aldım. Tıbba olan borcumu ödemek için yaptım.” diye konuştu.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.