23.02.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

BASİAD: BALIKESİR’İN BÜYÜMEYE VE KALKINMAYA İHTİYACI VAR 22/02/2020

BASİAD: BALIKESİR’İN BÜYÜMEYE VE KALKINMAYA İHTİYACI VAR 22/02/2020
Bandırma Emlak

Balıkesir ilinin gerçekleştirdiği toplam ihracatın yaklaşık dörtte birini gerçekleştiren BASİAD Üyeleri aracılığı ile Balıkesir’in 2019 yılı ihracat değerlendirmesini yaparak; ihracat artışı adına yapılması gerekenleri içeren bir toplantı gerçekleştirdi.

 

BASİAD ihracat değerlendirme toplantısı yaptı. 2019 yılında bir önceki yıla oranla 30 milyon dolar gerileyen Balıkesir ihracat yolculuğunun sorunları değerlendirildi.

 

Balıkesir ihracatının 2019 yılını 585 milyon 453 bin dolar ile kapayarak; 2018 yılında gerçekleştirdiği ihracat toplamı olan 615 milyon 416 bin doların yaklaşık 30 milyon dolar gerisinde kalmasının ardından; Balıkesir ihracatının yaklaşık dörtte birini gerçekleştiren BASİAD üyeleri konu ile ilgili durum tespiti ve ihracat artışının yollarının aranması maksadı ile 20 Ocak 2020 Pazartesi günü bir toplantı gerçekleştirdi.

 

İhracat düşüşünde komşularımız ile baş gösteren sorunlar neticesinde; başta Irak, Suriye, gibi pazarlardaki daralmanın etkili olduğu ifade edilirken her şeye rağmen en azından Balıkesir açısından 2013’ten gerçekleşen ihracatın bu yıl yakalanmasının beklenildiği ifade edildi.

 

Değerlendirme toplantısında ortaya çıkan görüşler: “ Öncelikle ihracat eğitiminin teorik bilgiye dayanan ve pratiğini yapmamış kişilerce verilmesinin reel artışta bir fayda sağlamadığı düşüncesindeyiz. Rakiplerimizin hızla yol aldığı bir dönemde konusunda uzman ve sektör fiili tecrübesi olan kişilerce verilmesi etkili olacaktır. Balıkesir büyüme ve kalkınma ihtiyacında olan bir ildir. Bu hedef doğrultusunda ilimizi en büyük katkıyı yapacak olan yeni ihracat hamleleridir. İhracatta kazanca çevrilebilecek adımları atmak, beraberlikleri ve sinerjiyi sağlamak hepimizin hanesine kazanç olarak yazılacaktır. Balıkesir ihracatı 2020 yılının başında odak kabul edilerek top yekun ele alınmalı ve üzerinde ısrarla durulmalıdır. Projeler ihracat odaklı geliştirilmelidir. Bir ekonomi için ihracat pek çok şeyin göstergesi. Artması üretim potansiyelinin yükselmesinin yanında kaliteye, profesyonelliğe, kurumsallığa ve iş yönetimi ile ilgili başarılı süreçlere işaret eder” denildi.

 

TİM ile Balıkesir ili olarak daha yakın münasebet ve işbirliklerinin kurulması gerektiği; BASİAD’ın Balıkesir İhracatına katkı aşamasında; “Pazar Geliştirme ve Ürün Algısını Yükseltme” çalışmaları ile “Rota Toplantıları” gibi konulara 2020 yılında ağılık vererek ve Balıkesir ihracatına ve ihracatçı firmalara katkısını esirgemeyeceği ifade edildi.HABER MERKEZİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ