21.02.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Başaran: “Sinemayla doğdum sinemayla öleceğim” 22/08/2019

Başaran: “Sinemayla doğdum sinemayla öleceğim” 22/08/2019
Bandırma Emlak

Bandırmalılar ünlü yönetmen Tunç Başaran’ın 1989 yılı yapımı “Uçurtmayı vurmasınlar” filmiyle buluştu.

Bandırma Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında Sinema Amatörleri Derneği  (SAMDER)’in salı akşamı General Balcı Çamlığında organize ettiği film gösterimine; Belediye Başkanı Tolga Tosun, Eski Başkan Dursun Mirza, yönetmen Tunç Başaran ile yaklaşık 1000 kişi katıldı.  Balcı Çamlığında evlerinden getirdikleri minderlere oturan Bandırmalılar, iki ağaç arasına gerilen beyaz perdede Türk Sinemasının unutulmaz filmlerinden olan “Uçurtmayı vurmasın”ı izleme imkânı buldu.

Film etkinliklerini bir gelenek haline getirmek istediklerine işaret eden SAMDER Başkanı Ozan Ertuğrul, “Eylül ayında dördüncü sezonumuzu açıyoruz. Geçtiğimiz 3 sezonda 26 film ve 27 yönetmeni Bandırma’da ağırladık ve sizlerle buluşturduk. Sinema salonlarında izleme fırsatı bulamadığımız bağımsız filmleri Bandırma Belediyesinin desteği ile Barış Manço Kültür Merkezinde izleme fırsatı bulduk. Bu akşam da uzun zamandır gerçekleştirmek istediğimiz açık hava film gösterimlerinin ilkini gerçekleştirmenin heyecanı ve mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. Bu etkinliği havalar uygun oldukça bu yıl devam ettirmek istiyoruz ve geleneksel hale getirmek istiyoruz” dedi.

SİNEMA TÜM SANATLARI İÇİNDE BARINDIRIR

Film gösteriminin ardından konuşan ünlü yönetmen Tunç Başaran, sinemanın diğer sanatları birleştiren ve içinde barındıran bir dal olduğuna dikkat çekti. Başaran, “Filmin ardından tam 30 sene geçmiş, sanki dün gibi. Buraya bu film için gelen herkese teşekkür ediyorum. Sinema sanatların en büyüğü, diğer sanatları içinde barından bir sanat. Ben sinemayla doğdum diyebilirim, inşallah sinemayla da ölürüm.” dedi.

Belediye Başkanı Tolga Tosun da etkinlikleri açık hava sineması olarak devam ettirmek istediklerini söyledi. Tosun, “Çok keyifli bir film, o dönemin siyasi olaylarını içinde barındıran ve farklı bir bakış açısıyla yaklaşan bir film. Tunç Başaran’a ve SAMDER’e de teşekkür ediyorum. İnşallah biz bu etkinliklere açık hava sineması haline getirip devamını sağlayacağız.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ