26.05.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

BANDIRMA’NIN KURTULUŞU BÖYLE Mİ KUTLANMALIYDI? 19/09/2019

Erdem Özcan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 166 makalesi bulunuyor.
Paylas

Yıl 1933;Bandırma’nın nüfusu 20 bin civarında ve düşman işgalinden kurtuluşunun 10. Yıldönümü kutlanıyor, Cumhuriyet Meydanı dolu dolu… Yıl 2019; Bandırma’nın nüfusu 155 bin, ama ayni meydanda sanki kimse yok… Bandırma’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü kutlama töreni 86 yıl önce 10. Yıl töreninin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’nda ayni yer. Ama arada çok fark vardı. Tören başlamasına 5 dakika kala köşedeki apartmanın 4. katına çıktım. Amacım meydanda törende bulunan topluluğun fotoğrafını çekip 1933 yılında çekilen ve kutlama programında bulunan fotoğrafla kıyaslamaktı. (Foto arşiv Ekrem Özüredi)

Yıl 1933; Bandırma nüfusu 20 bin civarında, bugünkü nüfusumuz ise 155 bin , ama aradaki fark çok farklı ve üzüntü verici. 1933 yılı fotoğrafında askerlerin yanında meydanın yüzde doksanında halk var, öğrenciler var, dernek ve cemiyetler var… Köylerden; at üstünde, at arabaları veya manda arabalarıyla gelen köylülerimiz vardı. Bandırma’nın düşman işgalinden kurtuluşunun üstünden henüz 10 yıl geçmiş. Bayramın ne manaya geldiğini ve değerini onlar çok iyi biliyorlardı.

Daha sonraki yıllarda da 2 bin yılına kadar diğer milli bayramlarımız gibi 17 Eylül Bandırma’nın düşman işgalinden kurtuluş törenleri de çok coşkulu, çok heyecanlı bir şekilde kutlanıyordu. Hele kurtuluşu temsilen sokak aralarından ateş ede gelen Mehmetçiklerimizin yer aldığı gösteri sonunda elleri gözleri bağlı kızımızın temsili olarak bu bağlardan kurtarılarak Kurtuluşun simgelendiği gösteri heyecanla ve coşkuyla izlenirdi. Son yıllarda yapılan kurtuluş törenlerinin en sadesini, en yavanını ve sanki yasak savar gibi önceki gün 97. Yıl töreninde gördük.

Çiçeklerin sunulması, Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, Konuşma (Bel. Bşk. Tolga Tosun), Şiir, Halk oyunları… Ve bitti. Törende halk yoktu. Halk oyunları sonunda bekledik ki bando eşliğinde; önde bayraklar, askerler, gaziler ve şehit aileleri ile arkasında çok az sayıda öğrenciler yürüyüş yapacaklar, alkışlanacaklar…

O da olmadı… Çocuklar neden geldiklerini bile anlayamadan dağıldılar. Tören neden yapılmıştı?

Ama ayni gün festival açılış töreni vardı. Her zaman olduğu gibi nerdeyse 1 kilometre uzaktan AVM’den itibaren başlayan Festival yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda çok renkli çok coşkulu bir şekilde gerçekleşti. İşte 2 tören arasındaki fark…

Yani Kurtuluş’umuzun festival kadar değeri yok muydu?

Bandırmalılar, Belediye Başkanı Bandırmalı Tolga Tosun’dan bundan sonraki kurtuluş bayramı törenleri için şimdiden festival töreninden daha etkili bir proje geliştirmesini bekliyor.

Milli Bayram törenleri Erdek’te ve çoğu yerde her yıl coşkuyla kutlanırken bizde neden yapılmıyor?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ