28.11.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Bandırma’da her gün 50 kişi koronavirüse yakalanıyor 09/11/2020

Tufan Dalgıç

Yazarın şu ana kadar yazılmış 191 makalesi bulunuyor.
Paylas

Normalleşme sürecinin başlamasının ardından sürekli olarak vaka sayılarında artış olduğuna hemen herkes tanık oluyor. Bugün nisan ya da mayıs ayından daha kötü durumdayız. Virüsün ne denli yaygınlaştığını anlamak için rakamlardan öte çevremizdeki insanların durumuna bakmamız yeterli olacaktır. Kısaca söylemek gerekirse, virüs salgınının başladığı ilk aylarda çevremizden insanların virüse yakalandığı haberlerini çok sık duymuyorduk ancak bugün çevremizdeki insanlardan ardı ardına kötü haberler alıyoruz. Bu durum bize artık çemberin daraldığını gösteriyor. Olaylar bu şekildeyken ne yazık ki, birçok insan virüs yokmuşçasına yaşamına devam ediyor. Salgının artış gösterdiği bugünlerde önlem almayan, tedbirlere uymayan kişiler aslında insanlığa karşı, diğer insanların kutsal yaşam hakkına karşı suç işliyorlar.

KİMSE NE OLDUĞUNU BİLMİYOR

Koronavirüs salgını bilim dünyasını da aslında altüst etmiş durumda. Öyle ilginç hikâyeler var ki mucize ve felaketler iç içe geçmiş. Örneklerle durumu açıklamaya çalışırsak; ilk olarak kızı virüse yakalanan bir babanın testi negatif çıkıyor. Aradan zaman geçtikten sonra aynı kişinin eşi de virüse yakalanıyor ve yine erkeğin testi negatif çıkıyor, negatifin yanında virüse dair hiçbir belirti de yaşamıyor. Başka bir ilginç olay ise virüs salgının başladığı ilk aylarda virüse yakalanan bir başka kişi hastalığı yeniyor ancak aradan zaman geçince tekrar virüse yakalanıyor ve Bandırma Devlet Hastanesinde ikinci kez tedavi ediliyor. Bu iki örnek umut veren mucizeler ama bu salgın döneminde acı haberler de gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda virüse yakalanan bir erkek ise iki gün içinde entübe oluyor ve yaklaşık 10 gün içinde de yaşamını kaybediyor. Hastalığı ayakta atlatan da var, ağır şekilde geçirenler de, ne yazık ki ölümler de hala devam ediyor. Dolayısıyla virüsün kimde nasıl bir etki yarattığını kimse bilmiyor ve durum böyle olunca da her birimizin çok daha dikkat etmesi gerekli. Kendimiz ve sevdiklerimiz için tedbirlere uymalıyız.

HASTANEDE HASTA SAYISI ARTIYOR

150 bin kişinin yaşadığı bir kentteyiz ve sürekli çevremizdeki insanların ya karantinaya alındığını ya da virüse yakalandığını artık çok daha sık bir şekilde duyuyoruz. Son gelen bilgilere göre ne yazık ki günde ortalama 50 kişi virüse yakalanıyor. Bu insanların tedavileri ilk olarak evde yapılıyor eğer durumları kötüleşirse hastaneye kaldırılıyorlar. Aldığım bilgilere göre Devlet Hastanesindeki durum da peki iyi değil. 5 Servis koronavirüs hastalarına ayrılmış durumda 1 serviste 15 yatak olduğuna göre 75 kişi şu an hastanede tedavi görüyor ve geçtiğimiz hafta 1 servis daha koronavirüs hastalarına ayrıldı. Dolayısıyla hasta sayısı artarken yatak kapasitesi hızla düşüyor. Yoğun bakımda da yaklaşık 18 hastanın olduğu da bana ulaşan bir başka bilgi. Buna ek olarak Devlet Hastanesinin pandemi hastanesi olması nedeniyle Balıkesir’den 3 koronavirüs hastası Bandırma Devlet Hastanesi yoğun bakımına sevk edilmiş. “Balıkesir’deki yoğun bakımlar doldu mu, yoksa Bandırma’da boş yer olduğu için mi yolladılar?” Bilmiyoruz. Bize düşen en önemli görev alınan önlemlere uyarak bulaşı sayısını düşürmek. Bulaşı bu şekilde devam ederse mecburen hastanedeki yoğun bakım üniteleri dolduğunda hastaları başka kentlere gönderecekler, ya diğer kentlerde de yoğun bakımlar doluysa? Şunu hiç birimizin unutmaması gerekli; yayınlanan korovirüs günlük vaka sayısı rakam değil, o rakamlar birer insan ve sevdiklerimizi korumak istiyorsak gerekli önlemleri alarak işe başlayabiliriz. Maske, Mesafe ve Hijyen

 

NOT: Devlet şeffaflık ilkesinin gereği olarak il ve ilçelerdeki sayıları kamuoyu ile paylaşmalı. İnsanlar durumun ne denli ciddi olduğunu yetkililerden duymalı. Bir gazeteci olarak ‘iğne ile kuyu kazmaktan’ yoruldum, ‘kapıların duvar’ olmasından çok sıkıldım. İnsanlığa karşı aldığımız sorumluluk gereği elimizden geldiğince uyarılarımızı yazılarımızla sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Keşke diğer ülkelerin kıskandığı bir ülke olmasaydık da insanların ekonomik ihtiyaçlarının karşılandığı, 15-20 günlük aralıksız bir sokağa çıkma yasağı ilan edilseydi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ