Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uğur, çiftçilerin hakları için seslendi

Çiftçilerin, 14 Mayıs Dünya

Çiftçilerin, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayan Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı, Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Uğur, çiftçilerin son yıllarda zor durumda olduğunu belirterek “Girdi maliyetleri düşürülmeli ve üreticinin hakkı olan destekleme modelleri hayata geçirilmelidir.” dedi.
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında Türkiye Ziraatçılar Derneği Balıkesir İl Başkanı, Ziraat Yüksek Mühendisi Burak Uğur, çiftçilerin mevcut durumunu değerlendirdi. Son yıllarda girdi maliyetlerinin artması nedeniyle çiftçilerin zorlandığını belirten Başkan Uğur, “Öncelikle bin bir zorluklarla üretim gerçekleştiren, gıda arzının devamlılığı için gecesini gündüzüne katan tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyoruz. Biliyoruz ki son yıllarda artan girdi maliyetleri karşısında üretim yapmak, ürettiğini değerinde satmak imkânsız hale gelmiştir. İthalata dayalı tarım politikalarının çiftçiyi çıkmaza sürüklediği görünen bir gerçektir. Tarım politikalarının ivedilikle gözden geçirilerek, tarıma ayrılması gereken payın net ve keskin bir biçimde doğrudan çiftçiye aktarılması gerekmektedir.” dedi.
“DESTEKLEME MODELLERİ HAYATA GEÇİRİLMELİ”
Tarım desteklemeleri konusunda çiftçinin hakkının verilmediğini vurgulayan Başkan Uğur, “Tarım Kanunun 21’nci maddesi açıkça belirtmektedir ki; Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 1’i tarıma ayrılmalıdır. Fakat bu kanun çıktığı 2006 yılından bu yana taahhüt edilen miktarın yarısı dahi tarıma aktarılmamıştır. 2023 yılında aktarılan miktarın yüzde 0,29, yani binde 29 olduğu görülmektedir. Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak için, üreticinin kazancını arttıracak ürün fiyat politikaları uygulamalı, girdi maliyetleri düşürülmeli ve üreticinin hakkı olan destekleme modelleri hayata geçirilmelidir.” diye konuştu.

HABER MERKEZİ