Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sıcak ve nemin nefes aldırmayacağı “Eyyam-ı Bahur” kapıda

Geçen hafta ülke genelinde

Geçen hafta ülke genelinde hayatı olumsuz etkileyen sıcak hava dalgası geri dönüyor. Meteoroloji’nin yayınladığı hava tahmin raporuna göre Türkiye genelinde Çarşamba gününden itibaren çöl sıcakları, cehennem sıcakları ve Afrika sıcakları da denilen “Eyyam-ı Bahur” sıcakları etkisini gösterecek.

Geçen hafta ülke genelinde aşırı sıcaklar etkili olmuştu. Hafta ortasında 40 dereceye yükselen hava sıcaklıkları Cuma gününden itibaren 8-12 derece düşerek mevsim normallerine döndü. Meteorolojinin yayınladığı hava tahmin raporuna göre Türkiye genelinde Çarşamba gününden itibaren çöl sıcakları, cehennem sıcakları ve Afrika sıcakları da denilen “Eyyam-ı Bahur” sıcakları etkisini gösterecek. Mevsim normallerinin üstüne çıkan sıcakların 48 dereceye kadar çıkacağı kaydedildi.

Her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına denk gelen Eyyam-ı Bahur sıcaklarının, 1 hafta boyunca etkili olacağı aktarıldı. Yaz ayının en sıcak ve en nemli günleri olarak Arap Yarımadası’ndan Türkiye’ye gelen sıcaklar konusunda uzmanlar vatandaşların zorda kalmadığı sürece dışarı çıkmaması ve güneş ışığına maruz kalınmaması ve konusunda uyardı. Uzmanlara göre hava sıcaklığı Marmara Bölgesi’nde 35 ila 40 derece, Akdeniz Bölgesi’nde 35 ila 42 derece, Doğu ve Güneydoğu 35 ila 45 derece, Karadeniz’de 30 derece ve İç Anadolu Bölgesi’nde 37 derece olacak. Uzmanlar, vatandaşların bu sıcak hava dalgasında mümkün olduğunca dışarı çıkmaması ve güneş ışınlarına dikkat etmesi konusunda uyarırdı.

Haber: Selin Girgin