Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Esnaf kredilerine zam geldi

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tarafından verilen kredilerin faiz oranlarında artış yapıldı. Artış, kullanılan ve borcu devam eden hazine destekli esnaf kredilerine de yansıdı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan karar ile birlikte Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden çekilen kredi faiz oraları arttı. Eski kredilerin faiz oranlarına da yansıyan bu faiz düzenlemesi esnafın tepkisine neden oldu.

Bandırma Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Niyazi Güler, faiz oranı değişikliklerinin 1 Mayıs’tan itibaren uygulanmaya başladığını belirtti. Yeni faiz oranlarının esnafa yüzde 29’a kadar yansıtılacağını belirten Başkan Güler, “Esnaf için olumsuz, devlet için olumlu bir karar alındı. Bu kararı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri ile çalışma yapan devlet bankası aldı. Kararın alınmasını üzüntü içinde bekliyorduk. Önceden kredi kullanmış kişilerin faizlerinde artış olmasını istemedik ama ne yazık ki onların da faiz oranları arttı. Kooperatifimize gelen yazı doğrultusunda eski kredi kullananların faizlerini güncellemek kaydıyla atış oldu. 2022 yılında kredi kullananların faiz oranı yüzde 7,5 idi güncellemeyle birlikte yüzde 17 oldu.”dedi.

“YÜZDE 29’A KADAR KADEME KADEME FAİZ ORANLARINDA ARTIŞ GELDİ”

Kooperatif aracılığıyla verilen kredi faizlerinin bankalardan alınana kıyasla hala uygun olduğunu söyleyen Başkan Güler, “2022 yılında kredi kullanan bir esnaf 5 yıllık geri ödemesinde güncellenen faiz oranı ne zaman güncellendiyse o tarihten sonraki ödemelerde güncel faiz oranıyla ödemeye devam edecek. Önceki ödemelerine faiz atışı söz konusu değil. Yani gelecek ödemelere faiz güncellemesi ile birlikte orana göre ödemesini yapacak. Şuan bir bankadan kredi kullanmak isteyen bir esnafın güncel faiz oranı yüzde 57’lerde, banka ise kendi karlılığını koyduğunda bu değer yüzde 60’ları görüyor. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinden şimdi kredi kullanmak isteyen bir esnaf yeni düzenlemeyle birlikte yüzde 29 oranında almış olacak. bu kredilerin yarısını da devlet ödüyor. Yüzde 7.5 ile kredi kullananlar, Yüzde 17. Yüzde 8.5 ile kredi kullananlar yüzde 18 oldu . Yüzde 29’a kadar kademe kademe faiz oranlarında artış geldi.” diye konuştu.

Yeni ödeme planı kooperatiflerden ve Halk Bankası internet bankacılığı veya şubelerde yapılan faiz değişikliği listesi şu şekilde;
Yüzde 7.5 ile kredi kullananlar: yüzde 17
Yüzde 8.5 ile kredi kullananlar: yüzde 18
Yüzde 9.5 ile kredi kullananlar: yüzde 21
Yüzde 12.5 ile kredi kullananlar: yüzde 24
Yüzde 15 ile kredi kullananlar: yüzde 24
Yüzde 17.5 ile kredi kullananlar: yüzde 25
Yüzde 20 ile kredi kullananlar: yüzde 26
Yüzde 22.5 ile kredi kullananlar: yüzde 27
yüzde24 ile kredi kullananlar: yüzde 28
yüzde25 ile kredi kullananlar: yüzde 29

HABER MERKEZİ