Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Engelli aylıkları yeterli değil”

Kurban Bayramı nedeniyle ödemeler

Kurban Bayramı nedeniyle ödemeler öne çekildi. Yaşlı ve engelli aylıkları hesaplara erken yatırılacak. Bandırma Bedensel Engelliler Derneği (BABED) Başkanı Erdal Dumrul, engelli aylıklarının engelli bireylerin yaşamını sürdürmesi için yeterli olmadığını söyledi.

Yaşlı ve engelli aylıklarının Kurban Bayramı sebebiyle hesaplara erken yatırılacağı açıklandı. Engelli aylıkları 1 Temmuz’da yapılan düzenlemeyle artırıldı. Güncel aylıklar yüzde 40 ve üzeri engelli için 2 bin 329 lira, yüzde 70 ve üzeri engelli için 3 bin 497 lira olarak hesaplara yatırılacak. Engelli aylıklarının engelli bireylerin yaşamını sürdürebilmesi için önemli olduğuna değinen Bandırma Bedensel Engelliler Derneği Başkanı (BABED) Erdal Dumrul, “Bundan 30-40 yıl öncesine kadar olan tabloyu az çok biliyoruz. Daha öncelerde engellilere böyle bir aylık, böyle bir değer verilmiyordu. Engelli bireylerin yaşamını sürdürebilmesi için bu aylığa ihtiyacı var. Devletimizin artık bu tür aylıkları verme gücü var.”dedi.

“ENGELLİ BİREYLERİN İHTİYAÇLARINA ÖNEM VERİLMELİDİR”

Engelli aylıklarının engel durumunun yüzdesine göre belirlenerek verildiğini belirten Başkan Dumrul, “Açlık sınırı 10 bin 362 liraya yükseldi. Bu durumda verilen engelli aylığı çalışamayan engelli bir bireyin değil normal bir insanın bile yaşamını sürdürmesi için yeterli değil. Çalışan engelli bireylerin engelli aylığının kesilmesi sebebiyle birçok üyemiz sıkıntı yaşıyor. Avrupa standartlarında yüzde 5 engeli olan bir bireye bile aylık bağlanırken Türkiye’de yüzde 40’tan itibaren engelli sayılıyor. Aynı zamanda engelli birey çalışsa bile maaşını almaya devam edebiliyor. Bu konuda engelli bireylerin çalışsalar bile ihtiyaçlarına önem verilmelidir.”dedi.

Haber: M. Nur Uysun