Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BTO,yeni coğrafi işaret tescili için hazırlanıyor

Edincik zeytininin tescilini alan

Edincik zeytininin tescilini alan BTO, bilinirliğinin arttırılmasına ve ürünle ilgili nasıl katkı sağlanacağına yönelik toplantı yaptı.

Kısa süre önce Edincik Zeytin’inin coğrafi işaret tescilini alan Bandırma Ticaret Odası (BTO), ürünün bilinirliğinin arttırılması ve üreticilere coğrafi işaretli ürünle ilgili nasıl katkı sağlanabileceği ile ilgili toplantı düzenledi. Toplantıda BTO temsilcileri ile Edincik Zeytini ve Edincik Su Zeytinyağı üreticileriyle bir araya geldi. Toplantıda coğrafi işaret tescili sürecinde danışman olarak BTO’ya destek olan Prof. Dr. Mustafa Kıralan, katılımcıları süreç ile ilgili bilgilendirdi.

Edincik Su Zeytinyağının da coğrafi işareti alınması için başvuru yapıldığını söyleyen Kıralan, “Yaklaşık 2 yıl önce eş zamanlı olarak Edincik Su Zeytini ve Edincik Su zeytinyağına coğrafi işaret alınmasıyla ilgili başvurumuzu yaptık. Türk Patent Kurumunun incelemeleri ve bizim de tanımlamalarımızla hem zeytin hem zeytinyağı 1 Aralık 2023’te bültene çıktı. 3 aylık askı süresinin ardından Edincik Zeytininin coğrafi işaret tescilini aldık. Ancak zeytinyağı ile ilgili Tarım Reformunun itirazı oldu. İtiraza cevabımızı da hazırladık gönderdik. İnşallah en kısa zamanda Edincik Su Zeytinyağının da tescilini alacağız.” dedi.

“BTO OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Ürünün bilinirliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalarının sürdürüleceğini söyleyen BTO Başkanı Adem Yılmaz, “Biz tescili aldık. Bu aşamadan sonra bu nitelikli ürünün bilinirliğini daha da arttırmak ve hem üreticilere hem bölgeye katma değer yaratmak için neler yapabilirizi görüşmek, konuşmak, fikir alışverişi yapmak üzere bir araya gelmek istedik. Sizlerin bu konudaki faaliyetlerinize destek olmak amacıyla biz de Ticaret Odası olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

“BALIKESİR’DE REKABET VAR”

Toplantıda yer alan ve “Bölgesel Kalkınmada Coğrafi İşaretlerin Rolü” konulu çalışma yaptıklarını söyleyen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (BANÜ) İktisat Politikası Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Karahan, bir ürünün coğrafi işaret tescili almasının başlangıç olduğunu, sonrasında yapılacakların planlanması gerektiğini vurguladı. Karahan, “Coğrafi işaretin promosyonunun yapılması gerek. Balıkesir’de 33 coğrafi işaret var. Dolayısıyla da rekabet var. Şirketlerin uzun vadeli planlarla, kaynak sağlayarak bu coğrafi işaretin promosyonunu yapmalı, bunu yapan bölgeler var. Öncelikle yetiştiriciler bir araya gelmeli. Sonrasında festival, müze, afiş, promosyon ürünler ve benzeri planlanmalı. Üreticiler zeytin tonajında sıkıntılı. Talep gelse de bunu karşılayacak üretim yok. Üreticilerin sorunları ile ilgili de projelerin yürütülmesi gerekli.” dedi.HABER MERKEZİ