Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’nın ulaşımı kadın şoföre emanet

Bandırma’da şehir içi ulaşımı

Bandırma’da şehir içi ulaşımı sağlayan otobüslerde çalışmaya başlayan Şoför Ceyda Erkol, Bandırma’nın ikinci kadın otobüs şoförü olarak tarihe geçti.

Yaklaşık 8 yıldır şoförlük yaparak geçimini sağlayan Balıkesirli Şoför Ceyda Erkol, kısa bir süre önce Bandırma Toplu Taşıma A.Ş. otobüslerinde çalışmaya başladı. Bandırma’nın ikinci kadın otobüs şoförü olarak tarihe geçen 39 yaşındaki Ceyda Erkol, şuanda Bandırma’da otobüs şoförlüğü yapan tek kadın.
2016 yılında İşkur’un sağladığı imkânlar ile şoförlük kariyerine başladığını belirten Ceyda Erkol, “Hayalimde şoför olmak yoktu ancak araba kullanmayı çok seviyordum. Bu ilgim sayesinde İşkur tarafından sağlanan bir eğitim programına katıldım. Burada aldığım eğitimin ardından profesyonel şoförlük hayatıma başladı. 2016 yılında Manisa’da çalışmaya başladım. Bandırma’ya gelmeden önce de Manisa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 5 yıl kadar personel taşımacılığı yaptım.” dedi.

“HALKIN TEPKİSİ ÇOK OLUMLU”

Meslek hayatında kadın olması nedeniyle kimi zaman sorun yaşadığını söyleyen Erkol, “Her meslekte olduğu gibi benim mesleğimde de mobbing var. Ben de bu tarz mobbing olayları ile çok karşılaştım. En büyük destekçim olan annem ve çocuklarım sayesinde bu zorlukları bir şekilde aşıyorum. Zaman içinde meslektaşlarım da kadınların bu meslekte var olmasına alıştı. Ailemin desteği ve meslektaşlarımın yardımı ile mesleğimi yapmaya devam ediyorum. Halkın tepkisi çok olumlu… Bu nedenle ben herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“KADINLAR KENDİ AYAKLARININ ÜSTÜNDE DURMAKTAN HİÇ ÇEKİNMESİNLER”

Şoförlük yapmak isteyen ya da erkek mesleği olarak görülen mesleklerde çalışmak isteyen kadınların çekinmemesi gerektiğini vurgulayan Erkol, “Kadınların bulunduğu her yer, her alan çiçek açıyor. Bu nedenle bu sektörde bulunan kadınlar aslında erkeklerin egemen olduğu mesleklerin herkes tarafından yapılabileceğini gösteriyor. Kadınlar, erkeklerin egemen olduğu mesleklerde çalışmaktan hiç çekinmesinler. Kadınların yapmak isteyip de yapamayacağı hiçbir iş yok. Zaman içinde halk da iş arkadaşlarımız da bu duruma çok alıştıkları için tepkileri normalleşiyor. Kadınlar hiçbir alanda çalışmaktan, kendi ayaklarının üstünde durmaktan hiç çekinmesinler. Kadınlar her şeyi başarabilir.” dedi.

HABER MERKEZİ