Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’nın Meşhur Yemekleri

Güney Marmara’nın incisi Bandırma,

Güney Marmara’nın incisi Bandırma, Balıkesir’in en büyük üçüncü ve ülkenin en büyük limanlarından biri olma özelliğine sahip. Bandırma doğal, kültürel zenginliklerinin yanı sıra sanayi kuruluşları ve ticaret kenti olması dolayısıyla da ülke ekonomisine ciddi katma değer sağlıyor.

Ülkenin en önemli tavukçuluk ve sanayi şehri olan Bandırma, ekonomik olarak oldukça güçlü bir yerde. Sanat ve kültür etkinliklerine sık sık ev sahipliği yapan ilçe, adalara yakın olması sebebiyle de her sene büyük yoğunlukta turist çekmekte. Nüfus yoğunluğunun sürekli artış gösterdiği ilçenin il olma ihtimali son dönemde  Bandırmalıları heyecanlandırmakta.

EGE KÜLTÜRÜNDEN ETKILENEN YEMEKLER

Bandırma’ya yolu düşen kişilerin gezmek için güzel yer ve konaklamanın yanında yöresel yemekler de ilgisini çekiyor. Bandırma’nın mutfak kültürü, ziyaretçiler tarafından merak ediliyor. Bandırma yemekleri genellikle Ege kültüründen etkilenen çeşitlerden oluşuyor. Denize kıyısı olması sebebiyle Bandırma, zeytinyağlı yemekleri ve deniz ürünleriyle ön planda. Burada palamut, çipura en çok tüketilen balık türlerinden.

Bandırma’nın yöresel tatlarına bakacak olursak;

Börülce, Balıkesir Mantısı, Peynirli Patlıcan, Sura, Balıkesir Kaymaklısı, Düğün Çorbası, Börülce Ekşilemesi, Zerde en çok tüketilen ve unlu olan yemekleri olarak sayılabilir.

Hünerli ellerden evlerin mutfaklarından çıkan Bandırma yemekleri, ilçenin nezih mekanlarında da usta ellerden müşterilere sunuluyor.

VE LEZIZ TATLILAR

Yöresel tatlılar Bandırma’da çok tüketiliyor. Yöresel tatların zenginleştirdiği Bandırma tatlıları hemen hemen bütün evlerde yapılıyor. İlçeye gezmeye gelenler de Bandırma’nın leziz tatlılarını restoranlarda tadabiliyor.

İşte o leziz  Bandırma tatlıları;

Höşmerim

Sütlü Kadayıf

Kızılcık Şurubu

Lor Tatlısı

Mafiş Tatlısı

HABER MERKEZİ