Bandırma’nın kurtuluşu yeniden yaşatıldı  | Bandırma Haber
Bandırma’nın kurtuluşu yeniden yaşatıldı 

Bandırma’nın kurtuluşu yeniden yaşatıldı 

ABONE OL
Eylül 17, 2023 19:18
Bandırma’nın kurtuluşu yeniden yaşatıldı 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

17 Eylül Bandırma’nın Kurtuluşu etkinlikleri kapsamında “İşgalden Kurtuluşa Bandırma” Belgesel Sunumu ve “17 Eylül Kurtuluş Günü Kutlamaları” isimli kitabın tanıtımı gerçekleştirildi.

17 Eylül 1922 Bandırma’nın işgalden kurtulmasının 101’inci yıl dönümü çeşitli etkinlikler ile kutlandı. 17 Eylül Bandırma’nın Kurtuluşu etkinlikleri kapsamında “İşgalden Kurtuluşa Bandırma” Belgesel Sunumu ve “17 Eylül Kurtuluş Günü Kutlamaları” kitabının tanıtımı yapıldı. Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Bandırma Belediyesi Meclis Üyesi ve Festival Komitesi Genel Sekreteri Nüvit Erten, Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Belediye Meclis Üyesi Av. Merve Polat, Atatürk Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Zeynep Yeşiltaş ve vatandaşlar katıldı.

Bandırma’nın işgalden kurtuluş hikâyesi “İşgalden Kurtuluşa Bandırma” Belgesel Sunumu yoğun ilgiyle izlendi. Etkinlikte konuşmacı olarak Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karayaman ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Resul Yılmaz yer aldı. 

Bandırma’nın Yunanlılardan kurtuluşunu, Seyircilere aktaran Dr. Resul Yılmaz ve Dr. Mehmet Karayaman, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Türk askerlerinin verdikleri mücadeleyi, izledikleri stratejik yollara dikkat çekti. Ardından Roman yazarı Pakize Başaran’ın savaşı anlattığı söyleyişisi izletildi. 

Ardından Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Sema Odacıl’ın yazdığı “17 Eylül Kurtuluş Günü Kutlamaları” isimli kitabın tanıtımı gerçekleştirildi. Meclis Üyesi Nüvit Erten ve Meclis Üyesi Av. Merve Polat tarafından Dr. Resul Yılmaz, Dr. Mehmet Karayaman ve Lisans Öğrencisi Sema Odacıl’a plaket takdim edildi. 

Haber: Selin Girgin/ M. Nur Uysun

Sosyal Medya Logoları

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.