Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’nın emeklilerinden bayram ikramiyesine tepki

DİSK Emekli Sen tarafından

DİSK Emekli Sen tarafından yapılan eş zamanlı basın açıklamasında emekliler, Kurban Bayramı dolayısıyla verilen bayram ikramiyelerinin yeterli olmadığına dikkat çekti.
DİSK Emekli Sen Bandırma Şubesi, emeklilerin bayram ikramiyesi ile ilgili eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Emeklilerin bu bayramı da buruk geçireceğini söyleyen DİSK Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, “Resmi gıda enflasyonunun yüzde 70,1 olarak açıklandığı, emeklilerin gıda enflasyonunun ise yüzde 86,1 olarak gerçekleştiği bir dönemde, emekliler bir bayramı daha buruk karşılıyor. Milyonlarca emekli ve hak sahibini açlık sınırı altındaki asgari ücretin yarısı kadar aylıklara mahkûm eden iktidar, emeklilere üçer bin lira ile bayram sofrası kurun demeye devam ediyor.” dedi.
“HER BAYRAMA BİRAZ DAHA YOKSULLAŞARAK GİREN EMEKLİLERE BAYRAMLAŞMA ÇOK GÖRÜLÜYOR”
Emeklilerin açlık sınırı ile mücadele ettiğine dikkat çeken Balkış, “Emekli aylıklarımız cebimize girmeden erirken, bir kez daha müjdeler eşliğinde bayram ikramiyelerimizin hesaplarımızı yatırılacağı duyuruldu. Bu bayram ikramiyeleri de ne buzdolabımızı doldurmaya ne de soframıza et girmesine yetecek. Geldiğimiz noktada her bayrama biraz daha yoksullaşarak giren emeklilere bayramlaşmak bile çok görülmekte. Emekliler katlanarak artan borçları ile iş kuyruklarında, ucuz ekmek kuyruklarında sıra beklemektedir. İktidarın emeklilere reva gördüğü bu düzen, soframızdan dilim dilim ekmek eksilten, torunlarımızın bayram harçlıklarına göz koyan, günlerimizden, bayramlarımızdan, yaşamlarımızdan çalarak hayatta kalan bir düzendir. Bizlere reva görülenle yetinmeyecek, bizden çaldıklarıyla bayram edenleri göndereceğiz.” diye konuştu.
“BUZDOLABIMIZ BOŞ! MÜJDELERİNİZE KARNIMIZ TOK”
Emeklilerin hakkını aramaktan vazgeçmeyeceğini belirten Balkış, “Bizlere 2018 yılında asgari ücretin yüzde 62,4’üne denk gelen bayram ikramiyelerinin 2024 yılında asgari ücretin yüzde 17,6’sına gerilemesini müjdeliyorlar. Emekli bayram ikramiyelerini iki katına çıkardık diyorlar. Oysa gerçek gün gibi ortadadır. Emekli bayram ikramiyeleri 2018 yılındaki seviyesine oranla yüzde 72 oranında düşürülmüştür. Gerçek, emeklinin iğneden ipliğe gelen zamlar, enflasyon, hayat pahalılığı, dolaylı vergiler karşısında pula dönen aylıklarıyla verdiği yaşam mücadelesidir. Gerçek, bayram ikramiyesi adı altında yapılan üç kuruşluk ödemelere bile göz dikilmesidir. Gerçek, emeklinin evindedir, sofrasındadır. Tüm bunlar karşısında bizleri sefalete sürükleyenlerle bayramlaşmıyor, taleplerimizi tekrar ve tekrar dile getirmekten, hakkımız olanı istemekten vazgeçmiyoruz. Bayram ikramiyeleri asgari ücretin altına düşmeyecek biçimde güncellenmelidir.” dedi.HABER MERKEZİ