Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’da”İklim Krizi”masaya yatırıldı

33’üncü Uluslararası Kuşcenneti Kültür

33’üncü Uluslararası Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali kapsamında düzenlenen söyleşide iklim değişikliği dolayısıyla yaşanabilecek olan krizler ele alındı.

Bandırma Belediyesi tarafından 33’üncü Uluslararası Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali kapsamında “Çevre Sorunları ve İklim Krizi” isimli söyleşi düzenlendi. Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşi programına; Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Belediye Başkan Yardımcıları Niyazi Yeloğlu ile Cemal Adıgüzel, Belediye Meclis Üyeleri, CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak, CHP Bandırma Kadın Kolları Başkanı Filiz Özdemir ve vatandaşlar katıldı.

Söyleşinin moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (BANÜ) Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Orhan yaparken konuşmacı olarak ise İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı CHP Parti Meclisi Üyesi Dr. Baran Bozoğlu, yer aldı. Bozoğlu, katılımcıları iklim değişikliği dolayısıyla yaşanabilecek olan kriz ile ilgili bilgilendirdi.

“SICAK HAVALAR BİYOLOJİK OLARAK KALICI RAHATSIZLIKLAR YARATABİLİR”
Enerji tüketimi nedeniyle doğada çok büyük değişikliler yaşandığını söyleyen Bozoğlu, “Son 3-4 gündür sıcaklıklar ciddi şekilde artmış durumda. Son yıllarda çok fazla sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya kaldık. Soğuk havadan korunmak sıcak havaya göre korunmaktan daha kolay. Sıcak havalar biyolojik olarak kalıcı rahatsızlıklar ve problemler yaratabilir. Günümüzü ve 1500’lü yılları karşılaştırdığımızda son 600 yıl içinde çok büyük fark var. Artan nüfus ile birlikte 240 kat daha fazla enerji tüketimi ile karşı karşıyayız. İnsan nüfusu artarken bir yandan da doğayı tüketen tüketim zincirinde tüketim odaklı yaklaşımın son 500 yılda olduğunu görüyoruz. Enerji tüketimleri nedeniyle doğada çok büyük değişimler yaşanıyor.” dedi.

“DÜNYANIN ORTALAM SICAKLIĞI BİR BUÇUK DERECE DAHA FAZLA ARTMAYA GİDİYOR”
İklim krizi sebebiyle afet sayılarının arttığına dikkat çeken Bozoğlu, “Küresel ısınmanın en önemli sebebi sera gazı yoğunluğunun normal seviyeleri aşmasıdır. Dünyanın ortalama sıcaklığı beklenenden 1 buçuk derece daha fazla artmaya doğru gidiyor. İklim değişikliğine sebep olan gazların miktarı 1960’lardan bu yana artış gösteriyor. Isınmaya etkisi farklı coğrafyalarda farklı etkiler görünüyor. Yapılan çalışmalara, uluslararası çalışanlara rağmen sera gazı akmaya devam ediyor. Çok somut adımlar atılmadığını görüyoruz. Ölçülen miktarlara göre iklim değişikliğiyle 1980 yıllarında afet sayısı 4 bin 212’iken şu anda 7 bin 348 sayılarına ulaştı. Afet sayısı gittikçe artmaya devam ediyor.” dedi.

Söyleşinin sonunda Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bozoğlu’na Kuşcenneti Festivalini temsilen plaket takdim etti. Ardından Bozoğlu, “21’inci Yüzyılda İklim Krizi, Paris Anlaşması ve İklim Değişikliğine Uyum” isimli kitabını Bandırmalılar için imzaladı.HABER MERKEZİ