Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’da yüzlerce öğretmen iş bıraktı

Bandırma’da yüzlerce öğretmen eğitim

Bandırma’da yüzlerce öğretmen eğitim öğretime ara vererek, öldürülen Okul Müdürü İbrahim Oktugan için Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama gerçekleştirdi.

İstanbul’da okuldan atılan bir öğrencinin okul müdürünü öldürmesinin ardından öğretmen sendikaları iş bırakma kararı aldı. Hayatını kaybeden Okul Müdürü İbrahim Oktugan’ın ölümünün ardından öğretmen sendikaları bir araya gelerek Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda ortak basın açıklaması ve eylem gerçekleştirdi. Eyleme; Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yeloğlu, Eğitim İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Serdar Polat, Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanı Bülent Akan, Hürriyetçi Eğitim Sendikası Bandırma Şube Başkanı Ayhan Çınar, Türk Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanı Mehmet Çalışkan, Eğitimin Gücü Sendikası Bandırma Şube Başkanı Damla Türk, siyasi parti temsilcileri ve öğretmenler katıldı.

“ÖĞRETMENE YAPILAN HER SALDIRI, ÜLKENİN GELECEĞİNE YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR”

Eğitim İş Sendikası, Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sendikası, Türk Eğitim Sen ve Eğitimin Gücü Sendikası Bandırma şubelerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği açıklamada öğretmenlerin can güvenliğinin sağlanması gerektiği vurgulandı. Açıklamayı gerçekleştiren sendika temsilcilerinden Eğitim Sen Bandırma Şube Başkanı Bülent Akan, “Milli Eğitim Bakanlığı ve siyasi iktidarın eğitim emekçilerine yönelik söylem ve yaklaşımları ile Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden emeğimizin değersizleştirildiği, mesleğimizin itibarsızlaştırdığı koşullarda, savaşlarda bile hedef alınmayan eğitim emekçileri okullarda şiddetin hedefi olmaya devam etmektedir. Önceki gün ömrünün büyük bölümünü eğitime ve öğrencilerine adamış olan bir meslektaşımızı hayattan ve öğrencilerinden koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci oluşu ne de failin uyruğu ile ilgilidir. Bu ülkede okulda öğretmen öldürüldü! Söz bitti! Şiddetin, cinayetin tek bir faili olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Cinayetin arkasındaki zihniyet, bizleri ötekileştiren, her fırsatta tehdit ederek hedef haline getiren, mesleğimizin itibarını ayaklar altına alanlardır. Öğretmene yapılan her saldırı, tüm topluma ve ülkenin geleceğine yapılmış bir saldırıdır.” dedi.

“CAN KORKUSUYLA ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ”

Eğitim emekçilerinin canlarından endişe ederek okula gittiğini vurgulayan Eğitim İş Başkanı Serdar Polat, “Atılması gereken ilk adım bu zihniyetin kökten değişmesidir. Okullardaki şiddetin arkasındaki nedenler ortaya çıkarılmalı, eğitim emekçilerinin can güvenliği sağlanmalıdır. Okulda şiddetin son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz. Okullarda yaşanan şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için bir an önce eğitimde şiddet yasası çıkarılmalıdır. Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı hazırlanmalıdır. Failler toplumun vicdanını rahatlatacak ve yeni olaylar açısından caydırıcı olacak şekilde cezalandırılmalıdır. Özel ya da devlet okulu fark etmeksizin, derhal tüm okulların güvenliği sağlanmalıdır. Ahlak bekçiliğine soyunan RTÜK’ün toplumsal şiddeti başlıca gündemi haline getirip, mafya ve suç temalı TV yapımlarını denetlemesi sağlanmalıdır. İçine bin bir tane gereksiz ve hatta zararlı içeriklerle doldurulan müfredat yerine şiddetin çağ dışı ve yanlış olduğunu öğreten, toplumsal yaşam dersleri içeren öğretim programları hazırlanmalıdır. Kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyor, can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz. Artık yeter! Can korkusuyla çalışmak istemiyoruz.” dedi.

HABER MERKEZİ