Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’da terzilere yoğun ilgi

Düğün sezonunun gelmesiyle birlikte

Düğün sezonunun gelmesiyle birlikte terzilerde rağbet arttı. Yıllardır esnaflık yapan Terzi Tomris Kutluay, “Terzilerde yoğunluk yazın düğün, mezuniyet kışın ise nişan ve istemeler dolayısıyla devam eder” dedi.
Yaz sezonun gelmesiyle birlikte düğün, nişan, mezuniyet ve kına organizasyonları yoğunlaştı. Terzilere olan rağbet arttı. Bandırma’da 11 yıldır terzilik yapan Terzi Tomris Kutluay, yaşanan yoğunluğun Eylül ayına kadar devam edeceğini söyledi. Kutluay, “Ramazan Bayramı’ndan itibaren terzilerde yoğunluk başlıyor. Bayram sonrası insanlar alışverişlerini tamamladıkları için bir durgunluk süreci oluyor. Müşteriler yeni kreasyonların gelmesini beklediği için yoğunluğumuz bayramdakine göre azalıyor. Hemen ardından düğün sezonu, mezuniyet törenleri ve Kurban Bayramı’nın yoğunluğu başlıyor. Abiyeler, elbiseler haricinde günlük rutin işlerimizde gelmeye devam ediyor. Bu yoğunluk Eylül sonuna kadar da devam ediyor. Aslında terzilerde yoğunluk yaz kış devam eder. Kışın, isteme ve nişan olduğu için yine işlerimizde bir yoğunluk süreci oluyor. Okullar açıldığı zaman bu yoğunluk duruyor.” dedi.
“TERZİLİKTE, TEMİZ İŞÇİLİK VE VİCDAN ÇOK ÖNEMLİDİR”
Moda değiştikçe terzilerdeki yoğunluğunda arttığını söyleyen Kutluay, “Bizim yoğunluğumuz her yıl bir önceki yıla göre artıyor. Bunun sebeplerinden birinin de modanın yüzünün değişmesi olduğunu düşünüyorum. Çünkü moda değiştikçe ihtiyaçlar ve taleplerde ona göre değişiyor. Tabi terzilerin yaptığı işçiliğinde çok önemi var. Terzilikte, temiz işçilik ve vicdan çok önemlidir. İnsanların duruşunu belirleyen şeylerden biri de giydiği kıyafetlerdir. Yani bir terzi müşterisi kıyafetini giydiği zaman bakış açısıyla en güzel ve kusursuz şekilde nasıl duracağını hafızasında resmetmelidir. Müşteri ürünü teslim alırken terzinin yaptığı iş konusunda vicdanı rahat olmalıdır. Ürünün hakkını temiz işçilikle vermek gerekir. Benim müşteri sayımın artmasının sebeplerinden biri de budur. Hiçbir işimi baştan savma yapmam. Her müşterim ve yaptığım işim benim için çok kıymetlidir. Yaptığım işi de müşterime giydirmeden teslim etmem.” diye konuştu.

HABER MERKEZİ