Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’da kamu politikaları masaya yatırıldı

BANÜ’de bu yıl 11’incisi

BANÜ’de bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen “Kamu Politikaları Çalıştayı”nda alanında uzman kişiler tarafından katılımcılar kamu politikaları hakkında detaylı olarak bilgilendirildi.
Marmara Belediyeler Birliği, Bandırma Belediyesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (BANÜ) ve Kamu Politikaları Analizi Çalışma Grubu (KPA) iş birliğinde 11’inci Kamu Politikaları Çalıştayı gerçekleştirildi. BANÜ Prof. Dr. Aziz Sancar Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayda “Kamu Politikaları Neden ve Nasıl Değişir” konuları ele alındı. İstiklal marşı okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte Dekanı Prof. Dr. Serap Palaz yaptı. Palaz, “Hepinizin farklı bakış açıları ve deneyimleri kamu politikalarının daha kapsayıcı ve etkin bir şekilde tasarlanmasına olanak sağlayacaktır. Çalıştayın bu alanda verimli geçmesini diliyor ve düzenlenmesinde özverili, başarılı katkılarından dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.
“HAYATIMIZIN HER NOKTASINDA KAMU POLİTİKASI VAR”
Programda konuşma yapan Siyaset Bilimleri Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Orhan, “Kamu Politikaları analizinin temel unsurları kamu politikalarıdır. Kamu politikaları hükümetlerin eylemleri, eylemsizlikleri, kararlılıkları ve kararsızlıklarıdır. Hükümetin eylemdeki halidir. Hükümet kararlarının sonunda kamu politikaları çıktıları olarak bizim hayatımızı ciddi anlamda şekillendirir. Tarihin her döneminde, her coğrafyada insanların birlikte yaşamaya başladığı andan itibaren kamu politikaları bizlerle beraberdir. Son dönemde devletin artan sorumluluklarına paralel olarak da kamu politikalarının sayısının arttığını, derinleştiğini ve çeşitlendiğini görmekteyiz. Günümüzde de hayatımızın her noktasında kamu politikası vardır. Trafiğe çıktığınızda trafik politikaları, okula gelirken ulaşım politikaları, hastanede sağlık politikaları kısacası aldığımız her nefeste artısıyla eksisiyle kamu politikaları var. Bu bir olgudur. Kamu politikaları analizi ise bu olgunun çalışmasına yapılan bunun bilgisini öğretmeye çalışan bir çalışma alanıdır. ” dedi.
Hasan Engin Şener, moderatörlüğünde yapılan çalıştayda davetli konuşmacı olarak Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi Öğr. Üyesi Prof. Doç. Dr. Ulaş Bayraktar yer alırken Amerika’dan Nevbahar Erbaş zoom bağlantısı ile katıldı.
“KAMU POLİTİKASI, TÜM POLİTİK AKTÖRLERİN ALDIĞI KARARLARIN TÜMÜ”
Katılımcıları, “Kamu Politikaları Neden ve Nasıl Değişir? Teorik Yaklaşımlara Dair Bazı Gözlemler” konuları ile ilgili bilgilendiren Nevbahar Erbaş, “Kamu politikası, tüm politik aktörlerin aldığı kararların tümüdür. Herhangi bir politika oluşturma platformunda alınan kararların tamamıdır. Bu tanım ‘değişimin biçimleri ve değişimle alakalı faktörler’ olmak üzere 2 büyük açılım sunar. Kamu politikası değişiklik gösterir. Bu değişimler stabil demokrasilerde çoğu zaman yavaş ve ufak adımlarla ilerliyor. Bazen de bu yerleşmiş dengenin bozulduğunu da görüyoruz. Kısa ama aynı hatta hızlı değişim dönemleri oluyor. Bu ayrım noktaları kapsamlı bir politika barındırabiliyor. Politikanın tasarımında veya uygulamasında çok küçük bir tarafında yavaş değişim görülüyor. Zaman içinde birikerek büyük sonuçlara ve etkilere yol açabiliyor.” diye konuştu.
Ardından Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi Öğr. Üyesi Prof. Doç. Dr. Ulaş Bayraktar, katılımcıları “Onca Etkinlik Varken: Kentlerin Kültür Politikasızlığı” ile ilgili bilgilendirerek kamu politikası hakkında detaylı bilgiler verdi. Çalıştayın31 Mayıs -1 Haziran 2024 tarihleri arasında 2 gün boyunca 6 oturum ile gerçekleştirileceği kaydedildi.

HABER MERKEZİ