Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’da esnafın nakit sıkıntısı alarm veriyor

Bandırma’da e Bandırma esnafının

Bandırma’da e

Bandırma esnafının yaz sezonundaki durumunu değerlendiren Bandırma Manifatura, Tuhafiye ve Kırtasiyeciler Odası Başkanı Adnan Gemici, yaşanan nakit sıkıntısına dikkat çekti.
Yaz sezonunun gelmesi ve Kurban Bayramı’nın geride bırakılmasının ardından Bandırma Manifatura ve Kırtasiyeciler Odası Başkanı Adnan Gemici, piyasayı değerlendirdi. Bandırma esnafının yaz sezonuna istediği gibi giremediğini söyleyen Başkan Gemici, Kurban Bayramı’nda esnafın beklediği işi yapamadığını söyledi. Piyasadaki nakit sıkıntısına dikkat çeken Başkan Gemici, “Kurban Bayramı’nda esnafımız beklediği hareketliliği göremedi. Piyasaların canlanmasını, esnafımızın yüzünün gülmesini istiyoruz. Yaz sezonu uzun süren 4 aylık bir sezon ve esnafımız bu sezona istediği gibi başlayamadı. Kredi ve banka kartı kullanımının yaygınlaşması nedeniyle vatandaşlar yanında nakit para taşımamaya başladı. Piyasadaki nakit sıkıntısının düzelmesi gerekiyor.” dedi.
“ARTAN MALİYETLER ESNAFIMIZI HER GEÇEN GÜN ZORLUYOR”
Esnafın bütün mal alışlarını nakit ile yaptığını belirten Başkan Adnan Gemici, “Mal alışları nakde döndüğü için esnaf bankalardan istediği krediyi alamıyor. Bankaların kredi faizleri çok yüksek durumda… Esnaf Sanatkârları Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ndeki kredi faiz oranları daha düşük olmasına rağmen geriye dönük faiz oranlarının arttırılmış olması esnafı ürküttü. Artırılan faiz oranı borcumuza yüklü bir miktar olarak yansıdı. Bu nedenle esnaf kredi kullanırken de artık iyi düşünmek zorunda kalıyor. Hükümetin enflasyonu düşürme açıklamaları piyasadan yine para çekileceği anlamına geliyor. Nakit çekildikçe bizim küçük esnafımızın işi zorlaşıyor. Giderlerin artması, BAĞKUR primleri, asgari ücret ve kira giderlerinin artması da küçük esnafımızı her geçen gün zorluyor. Küçük esnaf için ilerisi çok aydınlık görünmüyor.” diye konuştu.

HABER MERKEZİ