Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’da emekliler maaş zam oranlarına tepki gösterdi

DİSK Emekli Sen, Türkiye

DİSK Emekli Sen, Türkiye genelinde yaptığı eş zamanlı basın açıklamasında “Emekliyiz, haklıyız, kazanacağız!” sloganları atarak maaşların açlık sınırı altında olmasına tepki gösterdi.
Disk Emekli Sen Bandırma Şubesi, emekli maaşları ile ilgili eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Disk Emekli Sen yaptığı açıklamada emekli maaşlarının açlık sınırının altında olduğuna dikkat çekti. Disk Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, “2024 yılı için geçerli olacak asgari ücret, bir kez daha hükümet ve işveren tarafından oy çokluğuyla belirlendi. 17 bin 2 lira olarak duyurulan rakam, bugün açlık sınırıdır. Ne işçinin ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçeğini yansıtan resmi yıllık enflasyon yüzde 64,77 olarak açıklandı. Açıklanan enflasyonla beraber, memur emeklilerine yapılacak altı aylık zam oranı yüzde 49,25 işçi ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 37,5 oldu. 2002 yılından 2023’e kadar geçen 21 yıllık süreçte aylıklarımızın asgari ücret karşısındaki kaybı yüzde 40’ları aştı.” dedi.


“EMEKLİLER YOKSULLUKTAN KURTULAMIYOR”
Emekli maaşlarının açlık sınırı altında olduğuna dikkat çeken Balkış ,“Resmi enflasyon ile gerçek enflasyon oranları arasındaki derin fark sürerken, emeklilere yapılan resmi enflasyon oranındaki zamlar, ekonomik büyümeden bizlere zırnık verilmediğini gösteriyor. Açlık sınırının katbekat altında kalan emekli aylıkları, açlık sınırında belirlense dahi, emekliler yoksulluktan kurtulamıyor. İnsanın, sadece beslenme ihtiyacını karşılayarak insanca bir yaşama kavuşamayacağı açıktır. Vergi kaçıranlara, kara para aklayarak zenginleşenlere verilen tavizler, bizlerin sofralarından çaldıklarıdır. Bizlere ısınmayı, ulaşımı, sağlığı, kültürel ve sosyal ihtiyaçlarımızı lüks gören bu zihniyete karşı bir aradayız.” diye konuştu.


“İNTİBAK YASASI ÇIKARILARAK EŞİTSİZLİK GİDERİLSİN”
Emekli maaşlarının yükseltilmesi gerektiğine işaret eden Balkış, “En düşük emekli maaşı yoksulluk sınırının yarısından az olmayacak şekilde belirlensin. İşçi ve memur emeklilerine yapılan zam oranları arasındaki adaletsizlik ortadan kaldırılsın. İntibak yasası çıkarılarak emekliler arasındaki eşitsizlik giderilsin. Haklı taleplerimiz, biz emeklilerin temsilcileri ile masaya oturulup mutabakata varılarak yaşama geçirilsin. Hazine katkılarınız, resmi enflasyon oranlarınız, üç-beş puanlık refah paylarınız hükümsüzdür. Ekonomik büyümeden pay; insan onuruna yakışır bir emeklilik yaşamı için buradayız. Sokakları evimiz yapan bu iktidardır; öyleyse taleplerimiz yaşama geçirilmeden evimizdeyiz, sokaktayız, buradayız.” dedi.
Haber: Selin Girgin

Reklamı Geç