Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma’da 19 Mayıs alternatif törenle kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma,

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda alternatif çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen resmi törenin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda CHP ve derneklerin katılımıyla alternatif çelenk sunma töreni düzenlendi. Alternatif kutlamaya Belediye Başkanı Dursun Mirza, meclis üyelerin yanı sıra Sivil Toplum kuruluşlarından ADD, ÇYDD, Eğitim İş, Tük Der, Balkan Göçmenleri Derneği, TEMA, Lions Kulübü, Kadın Der, Engelime Renk Ver Derneği ve Kent Konseyi katıldı.

Çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törende Bandırma CHP Gençlik kolları Başkanı Barış Can Dursun günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Ardından Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza “Bugün bir resmi tören yaptık. Atatürk’ü andık, adını söyledik. Fakat bu Atatürk’ü anma töreninde yeterince Atatürk yoktu, yeterince anılamadı. Gençlik ve Spor Bayramı, ancak bu törenlerde gençlik de yoktu, spor da. Yani, bu törenler içi boşaltılmış, lütfenden yapılmış törenlerdi. Resmi bayramlarımız bu şekilde geçiştiriliyor. Biz buna uzun zamandır karşı çıkıyoruz. İşte bu yüzden bu alternatif törenleri düzenliyoruz. Sağ olsun Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezi, ilk örgütlerimize talimat veriyor ve geçiştirmemiz gerektiğini söylüyor. Bugün ben tüm gençlerimize çok teşekkür ediyorum. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolu Başkanı’na teşekkürlerimi sunuyorum. Burada karşımıza çıkıp andımızı söyleyen gençlere ve Atatürk’ün isteklerine cevap veren gençlerimize teşekkür ediyorum. Atatürk’ümüzü anıyoruz ve onun bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin burada ilçe başkanını ve yönetimini kutluyorum. Bugün çok önemli bir gün; Cumhuriyet’in varoluş sebebi olan 19 Mayıs. Büyük Atatürk, İstanbul ve İzmir işgal edildikten sonra Bandırma Vapuru ile mücadele etti ve Samsun’a çıktı. Bu, kurtuluşun başlangıç günüydü. Biz Bandırmalılar olarak bu gururu yaşıyoruz. Kurtuluş Savaşı, Bandırma Vapuru ile başladı. Büyük mücadeleler sonunda Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulup onun aldığı kararlarla yürüyen Kurtuluş Savaşı ile düşmanı denize döktük. Bu savaşı başlatırken de, bitirirken de Bandırma vardı. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcında ve sonuçlanmasında Bandırma’nın önemli bir yeri vardır. Büyük Atatürk, bize Cumhuriyet’in kurumlarını oluşturdu ve çağdaş bir Cumhuriyet kurdu. Bu Cumhuriyeti de gençlere emanet etti. Bu büyük mücadeleler, şehitler verilerek ve gaziler verilerek kazanıldı. Bugün burada hep birlikte Atatürk’le, onun silah arkadaşlarına, Cumhuriyet’in kadrolarına minnetlerimizi ve şükranlarımızı sunmaya geldik.” dedi.

HABER MERKEZİ