Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bandırma Belediyesi’nde sel alarmı

Bandırma’da etkili olan sağanak

Bandırma’da etkili olan sağanak yağış ve sel afeti hakkında açıklama yapan Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Belediyemiz bu konularda tecrübeli. Sorunların giderilmesi için Büyükşehir ile koordinasyonlu çalışıyoruz.” dedi.

Bandırma’da akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış yer yer su taşmalarına ve ardından da sele neden oldu. Bandırma’nın merkezinde hayatı durma noktasına getiren sağanak yağış sonrası su basan işletmeleri ve esnafları ziyaret ederek geçmiş olsun diyen Başkan Tolga Tosun, güncel durum hakkında bilgi verdi.

Bandırma Belediye Başkanı Tosun, “Ani bastıran yağmur ilçemizi olumsuz etkiledi. Meteoroloji Müdürlüğü’nden yağışın devam edeceği ile ilgili bilgi geldi. Bandırma Belediyesi olarak biz de görev alanımız olan kısımlarla ilgili müdürlüklerimizdeki yetkili arkadaşlarımızı teyakkuzda olmaları açısından uyardık. Altyapının sorumluluğu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ Genel Müdürlüğü’ne ait. Bandırma’da sağanak yağış etkili olduğu zaman, bayırları olan bir kent olması sebebiyle yağmur suyu meydan bölgesine ilerliyor.” dedi.

“ESNAFIMIZ DA BELEDİYEMİZ DE BU KONULARDA DAHA TECRÜBELİ”

Bandırma’nın geçmiş yıllarda da çok ciddi şekilde sel felaketleri yaşadığını söyleyen Başkan Tosun, “Bandırma bu tür afetler yaşadığı için esnafımız da belediyemiz de bu konularda daha tecrübeli. Ancak yine de yağmurdan ve selden kaçınamadık. Bazı noktaların tıkalı olması sebebiyle az miktarda da olsa sel oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Güney Marmara Hizmet Binası’nın olduğu alanda bulunan rögarların tıkalı olması sebebiyle o alanda ciddi şekilde su yoğunluğu var.” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR İLE BERABER ÇALIŞIYORUZ”

Büyükşehir ile birlikte yağmurda yaşanan sorunları halletmek için beraber çalıştıklarını kaydeden Başkan Tosun, “Afet durumları koordinasyonla, birlik ve beraberlik içerisinde halledilebilen durumlar. Güney Marmara Koordinasyon Başkanı Koray Başa’yı ekipman, araç ne lazımsa yardımcı olmak için aradım. Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, ekip ve araçlarla birlikte onların bize göstermiş olduğu noktalardaki mazgalların temizlenmesi ve suların tahliyesi ile ilgili çalışmaları beraber yapıyorlar.” diye konuştu.

“ŞEHRİN NÜFUSUNU KALDIRAN BİR ALT YAPI OLMASI GEREKİYOR”

Esnafları ziyaret ettiğini aktaran Başkan Tolga Tosun, “Esnafları ziyaret ederek hangi iş yerlerini su bastığına baktık. Yağmur, Cumhuriyet Meydan’ındaki esnafları da kötü etkiledi. Bir iki işletmenin alt katlarını ve bodrum katlarını su bastığını söylediler. Önümüzdeki günlerde böyle afet durumlarına karşı BASKİ Genel Müdürlüğü Bandırma’nın altyapısı ve mazgallarıyla ilgili ciddi bir çalışma yapar. Mevcut altyapının da Bandırma’nın nüfusunu kaldıran bir alt yapı olması gerekiyor. Bandırma halkına büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Haber: Nur Uysun/ Selin Girgin