Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Balkış, emeklileri mücadeleye davet etti

Hazine ve Maliye Bakanı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı tasarruf paketine tepki gösteren, DİSK Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, emeklilerin haklarının göz ardı edildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yakın zamanda kamuda tasarruf paketinin ayrıntılarını açıkladı. Yapılan açıklamaya tepki gösteren DİSK Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış, açıklamalarda bulundu.

Başkan Balkış, “DİSK Emekli-Sen olarak 2024 yerel seçimlerinden sonra Biraz daha umutlu olduk. Bu zamana kadar yaptığımız mücadelelerin meyvelerini yavaş yavaş almaya başladığımızı görüyoruz. 2005 yılından beri mücadele eden sendikal bir yapıyız. Emekliler nihayet seslerini duyuruyor. AK Parti’nin 22 yıllık siyasi iktidarında emekliyi yok sayması ve görmezden gelmesine karşı mücadele verdik. Çıkarılan tüm kanunların emekliler aleyhine olduğunu belirttik. Emeklilerin uyanışı, bu yerel seçimde iktidar partisine sert bir mesaj gönderdi. 26 Mayıs 2024 Pazar günü Ankara Tandoğan’da Cumhuriyet Halk Partisi, büyük bir emekli mitingi düzenliyor. DİSK Emekli Sen üyelerini Ankara’da yapılacak bu dev mitinge davet ediyorum. Sendikalı olsun ya da olmasın, emekli olan ve geçinmekte zorlanan herkesin bu mücadeleye destek vermesini istiyorum. Bizler bölünemez ve çoğalamayız, amip değiliz. Birleşerek kazanacağız. Tüm emeklileri bu dev mitinge katılmaya çağırıyorum.” dedi.

“KÖK HÜCRE YAŞATIR, KÖK MAAŞ ÖLDÜRÜR”

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek tarafından açıklanan ekonomi paketleri hakkında konuşan Balkış, “İşçiler ve emekliler artık sarayın iktidarından umut beklemiyor. Emekliler adına açıklanan tasarruf paketinden bir şey çıkmadı. Bakanlar ve valilikler gibi devlette binlerce makam aracı bulunuyor; Bakan Şimşek eleştirilere cevaben o makam araçlarını çerez paraları olarak nitelemiş ve bu durumu tasarruf paketinde vermeyi uygun görmüş. Memurlar için tahsis edilen toplu taşıma araçları verilen haklarla geri alındı ve bu haklara müdahale ediliyor. Kutlamalar yapılmayacak, pasta börek yenilmeyecek, ajanda bastırılmayacak diyorlar. Esnek çalışma modelinden bahsediyorlar, fakat bu işçinin ya da memurun tam aylığını alamaması, sosyal sigorta primlerinin yatırılmaması ve işverenin istediği zaman işçiyi çağırıp çağırmaması anlamına geliyor. Tasarruf tedbirleri adı altında işçilere, memurlara ve emeklilere kesintiler yapılıyor. Biz bunu kesinlikle reddediyoruz. Emekliye ‘katı atık’ muamelesi yaptırmayacağız. Bu pakette tasarruf yapabilecek bir şey göremedik. Emekliler üzerinde uygulanan politikaların hepsi ters tepti. Temmuz ayında ek maaş verileceği söz konusu; ancak siyasi iktidar ‘kök maaş’ diye bir kavram uydurdu. Kök hücre canlıyı yaşatır ama kök maaş emekliyi öldür. Enflasyon farkı bile verse, 10 bin lirayı geçmeyecek. 8 bin liranın altında olan emekli vatandaşlarımız var. ‘Kök hücre yaşatır, kök maaş öldürür.’” diye konuştu.

HABER MERKEZİ