21.02.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, kahvaltıda gazeteciler ile bir araya geldi.13/11/2018

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, kahvaltıda gazeteciler ile bir araya geldi.13/11/2018
Bandırma Emlak

Üniversitedeki çalışmalar konusunda bilgi veren Özdemir “3 tane rektör yardımcımız oldu. Zaten üniversitelerde 3 kadro oluyor. Artık Üniversitemiz kurumsallaşmaya başladı. İdari kadromuz öğrenci sayımız artı.  YÖK’e yeni kurmak istediğimiz fakülte ve yüksek okulları ilettik. Uzun süredir düşündüğümüz fakülte vardı. Sanat Tasarım ve Mimarlık fakültesini kurmak için başvurduk. Fakülte kuruluşu biraz uzun sürüyor. 5-6 ay süren bir süreç. Ben bu fakültenin açılacağını düşünüyordum. Bandırma için bu bir elzem. TIP ve Hukuk Fakültesi beklemede. Ülkemizin ihtiyacına göre meslek yüksek okulları konusunda araştırma yaptık. Denizcilik meslek yüksek okulu teklifimiz oldu. 3 yeni program kurulmasını teklif etti. Bandırma OSB’de de bir meslek yüksek okul olmasını da talep ettik. OSB ile bir protokol imzaladık. Kabul edilirse orada bir bina inşaatı başlayacak. 5 bölüm olacak elektrik, elektronik, kimya, kaynak makine. Bazı programları kapatıp bazı bölümleri talep ettik. Erdek’te yeni bina olana kadar birkaç bölümle gitmek zorundayız.   Spor Bilimleri Fakültemiz kurulmuştu, alt bölümleri yoktu oraya da 4 bölüm teklifimiz oldu.” dedi.

BELEDİYE İLE PROTOKOL

Önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalarını da anlatan Özdemir “Bu Perşembe günü Gönen’de bir protokol imzalayacağız. Yıldız otelin arka tarafında belediye ile protokol imzalayarak bu araziyi talep etmiş olacağız. Fizyo terapi rehabilitasyon araştırma ve uygulama  merkezi olacak. Burayı en kısa sürede yaşama geçirmek istiyoruz. Kalkınma Ajansı ile de görüşmelerimiz oldu. GMKA projemizi kabul ederse 2019 yılında inşaata başlarız. 3. yılımızdan sonra tekno kent kurma çabasını içine girebiliriz demiştik. Teknoloji transfer ofisini kuracağız. 1 yıl içinde de tekno kent kurmayı planlıyoruz. İŞKUR hizmet merkezi açtık.  Kariyer Geliştirme Merkezi de kuruldu. Kariyer Festivalleri gerçekleştireceğiz. Bu yıl içinde 32 konferans gerçekleştirdik. “ diye konuştu.

Üniversitenin öğrenci yoğunluğu yeni açılacak bölümler gibi konulara da değinen Özdemir şunları söyledi; “12 bin civarı öğrenci İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde 600 kontenjan boş kaldı. Bu ülke genelinde olan bir durum. Diğer bölümlerimiz ve MYO’larımız doldu. YÖK birçok yerde ve bizde de 3 tane 2. öğretim bölümünü kapantı. Bizde bunlara göre yeni bölümler teklif ediyoruz.

28 spor dalında 50 kategoride arkadaşlarımız müsabakalara katılıyor ve 500 yakın lisanslı sporcumuz var. Bu sayı 10-15 üniversitede vardır. Başarılarımız olacak. Bunlar çok güzel gelişmeler. Öğrencilerimizin sanat ve sporla ilgilenmesini istiyoruz. Yeni topluluklarımız açılıyor. Kütüphanede kitaplar olarak iyi durumdayız. Öğrencilerimize Erasmus ile yurt dışı imkânı da sunuyoruz. Mevlana programı da her zaman açık.  Yapı işleri daire başkanlığımız her geçen gün ilerliyor. İlk ihtiyaç duyduğumuz binanın üst katını değerlendirelim. Çatı katını başlattık şu an bitti. Ay sonu teslim edilecek. Eşyaları bekliyoruz. Çatı katı 7 bin 500 metrekare. 2500 metrekaresini kütüphane, 1000 metrekaresini hoca odaları. 1000 metrekaresi idari birilere ve geri kalan kısmını da Denizcilik Fakültemize tahsisi ettik. Burası bitti. 2 Bina inşaatı devam ediyor.  26 bin 500 metrekarede merkezi derslik inşaatının kaba inşaatı bitti. Binalar bitmeden bir kısmını açma kararı aldık. 5000 bin metrekaresinin devreye sokmuş olacağız. Orada laboratuvar ve 17 sınıf var. Önümüzdeki yıl sınıfları kullanacağız. Öğrenci Yaşam Merkezinin de kaba inşaatı devam ediyor. Seneye öğrenci yemek hane kısmını bitirmeye çalışıyoruz. Altyapı çalışmalarına başlayarak yollarımızı da açmak istiyoruz.

Spor salonu için spor bakanımızla görüştük. Bize davet etti gidip görüşeceğiz. Yakın zamanda KYK ihale gerçekleştirdi. Yakında yer teslimi yapılır. 1300 kişilik yurt yapılacak. Başka yurtlarında kurulma imkanı var.”

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ