20.06.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Bandırma Müftülüğü kız öğrencilere ev tuttu, başlarına da “Abla” görevlendirdi 11/10/2018

Bandırma Müftülüğü kız öğrencilere ev tuttu, başlarına da  “Abla” görevlendirdi 11/10/2018

Bandırma Müftüsü Hamdi Gevher Bandırma’da üniversite ve lisede okuyan öğrencilerin barınma sorunlarına çözüm olarak “İyilik Evleri” adı altında daire tutup, kız öğrencilerin başlarına da Kuran Kursu’ndan hocaları “Abla” olarak görevlendirdiklerini açıkladı.

Müftü Gevher, “İyilik Evleri” adı altında kız ve erkek olmak üzere 110 öğrenciye barınma imkânı sağladıklarını belirterek konuyla ilgili şunları söyledi;  “Üniversite öğrencilerinin kalma sorunları olduğunu tespit ettik. 12 bin öğrencisi olan Onyedi Eylül Üniversitesi öğrencileri resmi olarak 1500-1600’ü KYK’nın yurtlarında kalabiliyorlar. Diğer sivil toplum yurtlarıyla birlikte 2 bin 500 civarı bir istihdam tablosu var. Ne yapalım diye düşünürken önceki Müftü Süleyman beyin başlatmış olduğu ‘İyilik Evleri’nin kapasitesini artıralım. Çünkü öğrenciler bize Allah’ın bir emaneti. Onların eğitimlerine nasıl yardımcı olabiliriz. Kafalarında yiyecek ekmeğim yok, kalacak yerim yok, düşünce ve endişesi olunca derslerine kendilerini veremezler, bunu çok iyi biliyorsunuz. Biz de Müftülük olarak ‘iyilik Evleri’nin kapasitesini artıralım diye düşündük. Biz 110 civarında öğrenci barındırıyoruz evlerimizde. Merkezi bir yerde yemeğimiz pişiyor. Diğer evlerimize buradan sabah ve akşam yemeklerimizin dağılımı yapılıyor. Şöyle anlatayım. Dairede otururken 3 tane kızımız geldi. Dedi; ‘Müftü amca bize kalacak yer, biz sağlık meslek lisesini kazandık ama kalacak yerimiz yok’. Çanakkale, Kepsut gibi çevre yerlerden. Dedim ki, ben sizi üniversite öğrencilerinin arasına bırakamam derken bir daire kiraladık. Başlarına da bir Kuran Kursu hocamızı ‘Ablaları’ olarak görevlendirdik. Onlar mutlular, okullarına gidip inşallah başarılarını yükseltecekler. Bizden çok fazla üniversite kazanmış öğrencilerimiz kalacak yer istiyorlar. Burada yapılan en hayırlı hizmet öğrencilere yapılan hizmettir, kalıcı bir hizmet. O yüzden sadakalarınızı, zekâtlarınızı her türlü hayırlarımızı bunlara yaparsak en büyük yatırım ve sevabı yapmış oluruz. Bu yüzden Bandırma halkının buna sahip çıkmasını canı gönülden sahip çıkmasını arzu ediyor ve bekliyoruz. Bu çocukların kaybolması, sokaklarda bunları ağına düşürmek isteyenler çok fazla, geçmişte bu öğrencilere sahip çıkmamanın sonucunda başımıza ne işler açıldığını çok yakın bir tarihte yaşadığımız çok acı bir tecrübeyle anlamış olduk. Kız erkek ayrı ayrı yurtlarımız var. Bu akşam çok değerli bir eğitim uzmanımız var, bekliyoruz. Vakti olan basın mensuplarını bekliyoruz.”

Ruhsatsız yurtlarda geçmişte yaşanan kazaların ve tedbir alınıp alınmadığının bir gazeteci tarafından sorulması üzerine Müftü Gevher, “Bizim ev statüsünde, yurt statüsünde değil bunlar. Her türlü tedbiri de almış durumdayız inşallah.” diye konuştu. “İyilik Evleri” adı altında yapılan çalışmanın “Yatılı Kuran Kursu” mu, yoksa “Özel Yurtlar” yönetmenliğine mi? bağlı olarak hizmet verdiği ise merak konusu oldu. HABER: Tufan DALGIÇ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR
Bandırma Kız Yurdu