26.05.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Bandırma Marmara’nın en tehlikeli yeri

Bandırma Marmara’nın en tehlikeli yeri
Bandırma Emlak

Bandırma’nın afet planı olmadığını belirten İlgin, bölgede yaşanan olaylara bakıldığında Bandırma’nın deprem terörü ile karşı karşıya olduğunu aktardı.

İnşaat Mühendisleri Odası Bandıma Temsilcisi Gürkan İlgin ve yönetim kurulu üyeleri, kahvaltıda gazeteciler ile bir araya geldi. Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan İlgin, deprem konusunda açıklamalar yaptı.

Depremin bir doğa olayı olduğuna işaret eden İlgin” Depremin ne zaman olacağı konusunda konuşur durumdayız . Biz bu zamanı boşa geçiriyoruz. Biz bir sonraki deprem olana kadar imalat kalitemizi nasıl düzene sokacağız onu konuşmalıyız. Kentimizi depremin etkilerinden nasıl kurtarabileceğimizin planlamasını yapmıyoruz. Bandırma’nın afet planı yok. Bununla ilgili bir senaryo çalışması yok. Büyükşehir yasası ile bu iş karmaşık hale geldi. İlk önce yapılması gereken afet planlaması. Haritaları önümüze aldığımız zaman Bandırma’nın tehlikeli bir yer olduğunu görüyoruz. Tarihsel veriler var. Örneğin Kyzikos’un yıkılması.

Kyzikos o dönemde İstanbul’dan daha önemli bir şehir. Tarihte Manyas ve Gönen’de depremler yaşanmış, Marmara’nın en tehlikeli şehri Bandırma. Meslek odaları denetim yapamıyor. Yapı -Denetim firmaları denetim yapamıyor. Siz parayı müteahhitten aldığınız sürece bu sağlıklı olmuyor. Bu sistem kaliteli bina yapmamızı engelliyor. Deprem oldu ne yapacağız? Deprem olacak ne yapıyoruz? Biz burada deprem terörü ile karşı karşıyayız. yapacağımız en doğru şey. Doğrudan inşaatların denetlenmesinde meslek odalarından faydalanmak. Şuan bundan daha iyi bir sistem öngören yok. “dedi.

Bandırma siyasetini de göreve davet eden Gürkan İlgin ”Burada riski en çok yaşayan şehir Bandırma, bu sorunun çözülmesinde devlet desteğine ihtiyaç var. Milletvekillerinden isteğimiz var. Bizi Çevre ve Şehircilik Bakanımızla görüştürsünler, bizim bunları anlatmamız lazım. Mesleki denetim kaldırıldı ve yerine yeni bir şey konulmadı.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ