Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Köybaşı: “Emeklilerle resmen dalga geçiliyor”

İktidarın “emeklilerin yılı” olarak

İktidarın “emeklilerin yılı” olarak ilan ettiği 2024 yılında emeklilerin kapkara bir tabloyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, “Emekli için et yemek ‘hayal’ oldu.” dedi.
CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, 2024 yılında emeklilere verilen maaş oranının yetersiz olduğuna dikkat çekerek tüm emeklilerin maaşına zam yapılması gerektiğini söyledi. Emeklilerin açlık sınırı altında yaşamaya çalıştığını belirten Köybaşı, “Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak 2024 tüketici enflasyonu ocak ayında yıllık bazda yüzde 64,86 olarak açıkladı. Aylık enflasyon yüzde 6,70 oldu. Gıda enflasyonu ise, yüzde 69,71 olarak hesaplandı. Emekliye verilen maaş zammı ise yüzde 49. Bu artışa rağmen büyük bir çoğunluk 10 bin lira sınırında maaş alıyor. İktidar Emekliye maaş zammını taksitle yaptı. Kiranın, gıda fiyatlarının yanına yaklaşılamazken; emekliden 10 bin lira ile yaşaması isteniyor. Emekli için et yemek ‘hayal’ oldu.” dedi.
“RESMEN DALGA GEÇİLİYOR”
Emeklilerin kötü bir tabloyla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Köybaşı, “Ülkemizde resmi verilere göre 10 milyon 731 bin emekli ve ayrıca 4 milyon 476 bin dul ve yetim aylığı alan yurttaşımız var. En düşük emekli maaşının 10 bin lira olarak belirlendiği ülkemizde 2024 yılında dul ve yetim aylığı alanların eline 5 bin ile 7 bin 500 lira arasında bir para geçecek. Açlık sınırının 16 bin 284 liraya yükseldiği günümüzde emeklimize reva görülen sefalet ücretleri ile yaşama tutunmaları ve iktidarın ‘emekli yılı’ ilan ettiği 2024 yılında keyif içinde yaşamalarını bekliyor. Resmen dalga geçiliyor. Ekonomiyi yöneten ben ekonomistim diyen bir parti başkanının ülkemizi getirdiği nokta açıkça önümüzde, emeklilerimizde bu kapkara tablodan en ağır biçimde paylarına düşeni alıyorlar.” diye konuştu.
“İNTİBAK YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALI”
İntibak yasası ile emekli aylıklarının adil bir şekilde hesaplanacağını belirten Köybaşı, “Emeklilerimiz ciddi ekonomik sorunların yanında, iktidar tarafından her seçim öncesi gündeme getirilip sonra rafa kaldırılan intibak yasasının bir an önce çıkarılması gerekmektedir. 2000 sonrası emekli olan memur ve işçiler, eski emeklilere göre daha düşük emekli aylığı almaktadır. Bu nedenle, intibak yasası ile emekli aylıklarının adil bir şekilde hesaplanacaktır. Bu düzenlemenin hayata geçirilmesi, binlerce kişinin hayatında önemli bir değişiklik yaratacaktır ve bu değişiklik Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında mutlaka hayata geçirilecektir. En düşük emekli maaşının asgari ücretin üzerine çıkarılması ile emeklilerimizin insanca yaşam koşullarına ulaşacakları standartların sağlanması gerekmektedir. Emeklilerimiz iktidardan ulufe ya da bağış değil yıllarca verdikleri emeklerinin karşılığını istiyor.” dedi.

/Balıkesir CHP Basın Bülteni

Reklamı Geç