Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadına karşı şiddet analizine Balıkesir’de start verildi

Balıkesir’de ilki düzenlenen seminer

Balıkesir’de ilki düzenlenen seminer serisi ile kadına karşı şiddet suçlarıyla ilgili kriminolojik profilleri analiz ederek risk yönetim planları oluşturulacağı belirtildi.

Balıkesir’de “Kadına Karşı Şiddet İçeren Suçları İşleyenlerin Kriminolojik Profili” projesi kapsamında düzenlenen seminer serisinin ilki gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanlığı sorumluluğunda ve Ankara Üniversitesinden Hukuk, Psikoloji ve Antropoloji bölümlerinden akademisyenlerin katılımları ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün işbirliğiyle düzenlenen seminerlerin ilkine Balıkesir Valiliği ev sahipliği yaptı.

ŞİDDETİN RİSK ANALİZİ YAPILACAK

Seminere katılanlar arasından Balıkesir Vali Yardımcısı İrfan Demiröz, İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanı Yaşar Çakmak, Cumhuriyet Savcısı Abdullah Fatih Bildik ile Bursa ve Manisa İllerinden ilgili kurum temsilcileri katıldı. Balıkesir Öğretmenevi’nde düzenlenen seminerde İçişleri Bakanlığı Uzmanı Bilge Soylu yaptığı sunumda projede elde edilen bulguları paylaştı. Ayrıca kadına karşı şiddet suçuna ilişkin risk analizi çalışması ile ilgili bilgilerin verildiği seminerde proje çalışmaları ile; kadına karşı fiziksel şiddet uygulamaktan (kasten öldürme ve kasten yaralamaya ilişkin maddeler kapsamında) hüküm giyen erkek mahkumların kriminolojik profilinin çıkarılması amacıyla anket ve yüz yüze görüşmelerle bilimsel saha çalışması gerçekleştirildiği aktarıldı. Ayrıca, araştırma kapsamında elde edilen bulguların ikincil analizi yapıldığı da verilen bilgiler arasında yer aldı. Proje kapsamında düzenlenen seminerlerde katılımcıların görüşleri alınarak “Kadına Karşı Şiddet ile Mücadele Risk Yönetim Planları” hazırlanacağı da belirtildi.
HABER MERKEZİ