Artçılar devam edebilir uyarısı - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 13:30

Artçılar devam edebilir uyarısı

Artçılar devam edebilir uyarısı
Son Güncelleme :

23 Kasım 2022 - 12:27

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan, Düzce’de meydana gelen depremin ardından değerlendirmelerde bulundu. Aykan, “Beklenen Marmara Depremini tetiklemez. 5 büyüklüğünde artçı depremler olabilir. Sürpriz bir deprem çünkü hiç konuşmadığımız bir yerdi. Sürekli Marmara Depreminin İstanbul’a etkilerini konuşuyoruz.” dedi.

Türkiye’nin depremselliğine işaret eden Aykan, Düzce’nin jeolojik özellikleri konusunda da bilgiler verdi. Aykan açıklamasında şunları söyledi: “Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin, 1999’daki İzmit depreminde kırılmayan bir fay parçasını kırıldığını gösteriyor. 5.9 büyüklüğündeki bir deprem orta büyüklükte bir deprem olup normal şartlarda binalarda hasar yapmaması gerekiyor.      Düzce Ovası; Alüvyal topraktan oluşan zayıf bir zemine sahiptir. Bu tür zeminler deprem dalgalarını büyüterek yapılara iletiyor. Bu yüzden alüvyal zeminlerde bu büyüklükteki bir depremin hasar yaratması görülebilir; fakat burada   binaların yüzde 70-80 oranında yenilenmesi, hasarın büyük olmasını engelleyen temel faktörlerden biridir. Artçı sarsıntılar 2 ya da 3 hafta devam edebilir ve 5 büyüklüğüne kadar ulaşabileceğinden; Hasar alan yapılara girilmemesi ve yetkililer tarafından incelenmesi gerekiyor. Bu deprem beklenen Marmara Denizi içindeki depremin öncüsü değil ve tetiklemez; fakat Marmara Denizi içindeki en son depremlerin 1509 ve 1766 yılında gerçekleştiğini, 200–250 yıllık deprem tekrarlama periyotları olduğu düşünüldüğünde bu alanın bir sismik boşluk olarak değerlendirilmesi gerektiği görülmektedir; bu yüzden yakın gelecekte Marmara Denizinde 7 ve üzeri büyüklükte bir deprem bekliyoruz. Her depremden sonra Marmara Denizinde olacak depremin İstanbul’a etkilerini ve fayı tetiklemesini konuşuyoruz. Fakat ülkemizin birçok yerinde 7 büyüklüğünde bir deprem olabilir. Ülkemiz,  Dünyanın en aktif tektonik kuşaklarından Alp-Himalaya tektonik kuşağı içinde yer almakta olup, jeolojik yapısı nedeniyle her zaman yıkıcı depremlerle karşı karşıya bulunmaktadır; Dolayısıyla zaman zaman deprem haberlerini duymamız normal. Önemli olan tedbirli olmak, sağlam binalar yapmak! Biz deprem ülkesiyiz, bu yüzden ülkemizin herhangi bir yerinde, her zaman deprem olacakmış gibi depreme hazırlıklı olmak zorundayız”

“BALIKESİR’DE 7.2’LİK DEPREM ÜRETECEK FAY VAR”

Balıkesir bölgesinin depremselliği konusuna da değinen Aykan, Balıkesir’de diri fay hatlarının bulunduğunu açıkladı. Aykan, “Her depremden sonra Marmara Denizinde olacak depremin İstanbul’a etkilerini ve fayı tetiklemesini konuşuyoruz. Fakat ülkemizin birçok yerinde 7 ve üzeri büyüklüğünde  bir deprem olabilir. Ülkemiz,  Dünyanın en aktif tektonik kuşaklarından Alp-Himalaya tektonik kuşağı içinde yer almakta olup, jeolojik yapısı nedeniyle her zaman yıkıcı depremlerle karşı karşıya bulunmaktadır; Dolayısıyla zaman zaman deprem haberlerini duymamız normal. Önemli olan tedbirli olmak, sağlam binalar yapmak!   Balıkesir’in deprem tehlikesi yüksek! Balıkesir İlçelerinin şehir merkezinden geçen diri faylar var ve bunların çoğu 7 ve 7.2 büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahiptir. Gökçeyazı Fayı, Bandırmanın yerleşim yerlerinden geçen faylar, Edremit Fayı, Yenice-Gönen Fayı 7 ve 7.2 büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahiptir. Bu yüzden buralara dikkat etmemiz gerekiyor ve gerekli tedbirleri almamız gerekiyor.” diye konuştu. 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.