25.11.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

AĞAÇ DİKME BAYRAMI-2 23/10/2020

İncila Çalışkan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 136 makalesi bulunuyor.
Paylas

Tepenin altında gençler top oynamaya başlamıştı. Başkan ve yardımcıları, top oynayanlar, yağmurun oluşturduğu su birikintilerine düştüler. Birdenbire ağaç dikme bayramı çamurda kayma bayramına dönüştü. Meşe palamutları sağa sola döküldükleri yere kendiliğinden ekildiler.

Davullar hâlâ çalıyor, zeybekler oynuyordu. Başkan, yardımcıları, ağaçsevenler tepeden tırnağa çamurlara batmıştı. Törene geç gelen kaymakam otomobilinden indi. Takım elbisesi, rugan ayakkabıları ile çok şık görünüyordu. Buradan ayrılınca başka bir davete gideceği için böyle giyinmişti.

Başkan, yardımcıları, gençler, çocuklar hemen sıraya dizildiler. Kaymakam hepsinin çamurlu ellerini sevinerek sıktı, şöyle bir konuşma yaptı:

“Sevgili ağaçseverler, bu gün burada çocuklarımızın yıllar sonra gölgesinde oturacağı yeşil güzel bir tepe kazandınız. Şimdi sizlere bakınca ne büyük çaba harcadığınızı, yorulduğunuzu görüyorum. Her şey çocuklarımız ve gençlerimiz için…”

Kaymakam alkışlar arasında arabasına binip gitti. Yasemin’i çamurların içinde zorla bulabilen Nezih Bey kahkahalarla gülerken şöyle dedi:

“Meşe palamutlarını en çok kızım ekti. Kızımın saçlarına çamur banyosu iyi gelecek. Saçları beslenip uzayacak.”

Aysel Hanım üstlerindeki çamurlara bakıp başını salladı:

“Nezih sen bizi kaplıcaya götür. Bizi ancak kaplıca paklar. Başka türlü arınamayız! Çamaşır makinamıza da bir ton çamaşır çıktı,” dedi.

Büyük kız ellerini çırptı:

“ Bakın otuz yedi tane meşe palamutu topladım yerlerden. Okulun arka bahçesine götürüyorum. Yaşasıııın… Arka bahçede meşelik yaratacağıııım….”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ