18.08.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

ZAYIFLAMADA YENİ TREND; MİDE BOTOKSU 27/09/2018

ZAYIFLAMADA YENİ TREND; MİDE BOTOKSU 27/09/2018
Obezite hem  dünyada hem de ülkemizde gün geçtikçe artan bir sağlık sorunudur.Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen obezite, bir çok hastalığa zemin hazırlayan hatta ölüm riskini artıran kronik bir hastalıktır.Ancak Obezite’den ve fazla kilolardan Mide Botoksu ile kurtulmak mümkün..Obezite Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.İbrahim Sakçak konu hakkında bilgiler verdi.

Mideye endoskopik olarak uygulanan mide botoksu,

ameliyat olmaması ve uygulamadan sonra herhangi bir şikâyete neden olmaması nedeniyle çok kolay kabul gören bir yöntemdir.

Mide Botoksu Nedir ?

Mide botoksu, endoskopik olarak uygulanan, midenin iştah ve açlık sinirlerini geçici olarak (4-6 ay süreyle) felç etmeyi amaçlayan ameliyatsız bir obezite tedavisi yöntemdir. 

Mide botoksu kimlere yapılır?

 Mide botoksu;  fazla kilosu olup diyet, spor,  akupunktur, ilaç uygulanması gibi.. yöntemlerle kilo veremeyen kişilere uygulanmaktadır.Burada amaç ortalama 15 kilo vermektir.Mide botoksu endoskopik işlem yapılmasına engel bir sağlık sorunu olmayan hemen herkese yapılabilmektedir.

Mide botoksu yaptırmak için bir yaş sınırı var mı?

Mide botoksu uygulanacak kişinin erişkin çağda olması ve çok ileri yaşlarda olmaması gerekir. Onun dışında   endoskopiyi yapılmasına engel bir sağlık sorunu olmayan en az 18 en fazla 70 yaşındaki  kişilere mide botoksu yapılabilir.

Mide botoksu ile kaç kilo verilir?

Mide botoksu uygulandıktan sonra hemen etkisini gösterir. Botoks Mide kasları gevşeterek alınan gıdaların sindirimini ve mideden bağırsaklara geçmesini geciktirir. Normalde karbonhidratların mideden bağırsak sistemine geçişi 46 saat proteinlerin ise 6-10 saat kadar sürer. Botoks uygulandıktan sonra mideden gıdaların bağırsaklara geçiş süresi 10-12 saat kadar bir zaman alır. Bu da kişinin uzun süre kendini çok hissetmesi ne neden olur. mide botoksu uygulandıktan sonra ilk aylarda daha fazla olmak üzere ortalama 15 kilogram kadar kilo verilir.Ancak kişinin önceki kilosu ve metabolizması burada önemli rol oynar. Örneğin; bir 60 santimetre boyunda 100 kilogram ağırlığında olan biri ile yine bir 60 santimetre boyunda 150 kilogram ağırlığında olan kişi aynı hızda ve oranda kilo vermeyebilir.Pilot miktarı arttıkça  verilebilecek kiloda artmaktadır.

Mide botoksu işleminin tekrarlanması gerekiyor mu?

 Mide botoksu olarak kullanılan botulismus toksini   dermatolojik, estetik veya ürolojik amaçlı kullanılan botoksla aynı özelliktedir. Botoks sinir sistemini geçici olarak felç ederek,o sinire ait kasın kasılmasını engellemektedir.Bot et etkisi hem çizgili kaslarda hem de düz kaslar da aynı şekilde göstermektedir. Mide kasları düz kas özelliğindedir.Botoks uygulandıktan sonra 6 ay süreyle ilgili kas’ta geçici felç oluşturmaktadır. Bu nedenle yapılan işlemin etkisinin devam edebilmesi için 6 ay  sonra tekrar uygulama gerekir.

 Mide botoksunun yan etkileri ya da komplikasyonları var mı?

 Mide botoksu obezite ve fazla kilolar için uygulanan cerrahi yöntemlere göre yan etkisi ve komplikasyonları yok denecek kadar az olan bir yöntemdir. Mide botoksu  uygulaması, eğer kişinin allerjik bir reaksiyonu oluşmazsa işlem  sorunsuz olarak gerçekleşmektedir.  Mide botoksu uygulaması endoskopik yöntemle yapılmaktadır. botoks; enjeksiyon yöntemi ile mide içinde 8 ile 20 arasında değişen farklı noktalara uygulanmaktadır.Mide botoksu uygulamasının bilinen ciddi bir komplikasyonu yoktur. Çünkü midede kesme işlemi veya herhangi bir cerrahi işlem yapılmamaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR
Bandırma Kız Yurdu